Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (Saskaņa) savā Facebok profilā pauž neapmierinātību ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) norādēm, kas liedz valsts finansējumu trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu bērnu ēdināšanai tām piešķirt naudas vai pārtikas iegādes talonu veidā. Taču, kritizējot šo lēmumu, Elksniņš nav objektīvs – viņa paustais neatbilst faktiem.

Izglītības un zinātnes ministrija, kuru vada mums visiem pazīstamā I.Šuplinska, AIZLIEDZA naudu, kuru valsts pārskaita bērnu no maznodrošinātajām ģimenēm ēdināšanai, izmantot pārtikas kartiņu vai dāvanu karšu iegādei šiem bērniem. Bērniem no maznodrošinātajām ģimenēm tikai siltas pusdienas no rokas rokā! Kaut kāds murgs… Mediķi aicina pēc iespējas mazāk kontaktēties ar ārpasauli, bet valdības skatījumā tas nez kāpēc neattiecas uz nabadzīgām ģimenēm. Acīmredzot valdošie uzskata, ka viņiem ir labāka imunitāte. Kā lai šādā situācijā nodrošina vienādu attieksmi pret visiem bērniem?! Turpināt vienus ēdināt gluži vai uz ielas, bet citiem dāvanu kartes vai naudu uz rēķinu?!

Atļautas arī pārtikas pakas

Daugavpils mērs raksta, ka IZM prasa tikai siltu pusdienu nodrošināšanu “no rokas rokā”, taču tā nav tiesa. Kā liecina IZM skaidrojums pašvaldībām, iespējami vairāki varianti: brīvpusdienu piegāde bērniem mājās, pārtikas pakas bērna ģimenei, zupas virtuves pakalpojumi vai cits ēdiena piegādes veids. Tātad pieļautas arī pārtikas pakas, kuru nodošanas biežums, veids un vieta turklāt nav regulēta. Šādu atbalsta veidu jau nodrošina vairākas pašvaldības.

IZM patiesi pašvaldībām norāda, ka dāvanu kartes un pārtikas taloni nevar tikt piešķirti. Kā Re:Check skaidroja IZM, nodrošinot brīvpusdienas attālināto mācību laikā, jācenšas ievērot tos pašus nosacījumus par veselīgu un līdzsvarotu uzturu, kas ir spēkā skolā. Piešķirot dāvanu kartes un pārtikas talonus, nevarot noteikt, kas par šo naudu tiks pirkts, un izvairīties, piemēram, no čipsu vai smalkmaizīšu iegādes ēdienreizes aizvietošanai.

Re:Check jautāja Elksniņam, kāpēc viņš raksta, ka maznodrošināto ģimeņu bērniem jābaro gluži vai uz ielas un “no rokas rokā”, ja iespējams reizi nedēļā vai pat mēnesī ģimenei nogādāt pārtikas paku. “Es aizliegumam nepiekrītu, un ministre spiež bērnus barot uz ielas,” Elksniņš palika pie sava.

Viņš gan apliecināja, ka Daugavpils pirms valdības rīkojuma pati izvēlējās atbalsta veidu, ko viņš tagad sauc par riskantu “barošanu uz ielas”, proti, dalīja silta ēdiena porcijas. Viņš atteicās skaidrot, kāpēc bija tāds lēmums, tikai sacīja, ka no šīs prakses pašvaldība atteikusies un turpmāk visiem būs kartītes jeb taloni, ar kuriem pārtikas produktus varēs iegādāties veikalā. Šī kārtība, kas ir pretrunā valdības ieteikumiem, noteikta Daugavpils domes 6.aprīlī pieņemtajos saistošajos noteikumos.

Jāpiebilst, ka Elksniņa ieraksts sociālajā tīklā ir salīdzinoši populārs, un liela daļa komentētāju, lamādami ministri, mēram par bērnu šķirošanu piebalso.

Krīzes laikā valsts pusdienas ne visiem

Pie Elksniņa ieraksta līdzīgi kā citur sociālajos tīklos cilvēki jautā, kur tagad paliek valsts budžeta nauda, par kuru skolas laikā tiek nodrošinātas brīvpusdienas visiem jaunāko klašu skolēnu brīvpusdienām. Kā zināms, 1.-4. klases skolēnu vecākiem visā Latvijā pa bērnu pusdienām skolā nav jāmaksā. Ar šo gadu tās uz pusēm finansē valsts un pašvaldības. Valdības 31.martā pieņemtie grozījumi rīkojumā par ārkārtas situāciju nosaka, ka pašvaldības aprīlī no valsts saņemto dotāciju var izmantot to pirmo četru klašu audzēkņu ēdināšanai, kas nāk no trūcīgām, maznodrošinātām vai daudzbērnu ģimenēm. Savukārt tad, ja daļa šo līdzekļu paliek neizmantota, to drīkst izlietot arī šādu pašu ģimeņu 5.-9.klašu bērniem. Valsts neregulē to, kādā veidā atbalstu sniedz pašvaldības par saviem līdzekļiem. Kā zināms, virkne vietvaru līdz ārkārtas situācijai no sava budžeta apmaksāja brīvpusdienas plašākam skolēnu lokam.

IZM skaidro, ka šāds risinājums valsts dotācijas izlietošanai izvēlēts, lai krīzes situācijā pirmkārt sniegtu atbalstu tiem, kam tas ir visvairāk nepieciešams.

Secinājums: Elksniņš, komunicējot ar iedzīvotājiem sociālajā tīklā Facebook, IZM un valdības sniegto informāciju sagroza un pavērš sev vēlamā virzienā. Viņa rakstītais, ka ministrija liek bērniem no trūcīgām un mazturīgām ģimenēm nodrošināt tikai siltas pusdienas no rokas rokā, neatbilst patiesībai.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.