Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

NATO vajadzīgā dzelzceļa dēļ Rīgas Centrāltirgum draud iznīcināšana. Rakstu ar šādu virsrakstu publicējis viens no Krievijas propagandas portāliem RuBaltic.ru. Melīgā raksta autors ir Latvijas Krievu savienības valdes loceklis Aleksandrs Filejs.

Rakstā gari un detalizēti izklāstīta Centrāltirgus vēsture, sākot ar paviljonu celšanu trīsdesmitajos gados. Stāstīts, ka vācu okupācijas laikā to piemeklējuši smagi pārbaudījumi, bet padomju laikos tas uzplaucis un bijis “īsts Latvijas kolhozu lepnums”.

Foto: Ekrānšāviņš no Facebook

Raksta beigu daļā autors stāsta, ka tagad Latvija tērē milzīgas summas nerentablam projektam Rail Baltica. “Amerikāņi iegūs savā rīcībā infrastruktūras un loģistikas kompleksu, uz kura bāzes notiks gatavošanās NATO spēku iebrukumam Krievijā,” raksta Filejs. Viņš norāda, ka “karadarbības stratēģijas autori” nesaprot to, ka “ar operatīvi taktiskajiem ieročiem sasniedzamais dzelzceļs diez vai būs efektīvs līdzeklis” un pietikšot ar pāris diversijām, lai “šī apjomīgā militārā infrastruktūra vairs nebūtu spējīga darboties”. Noslēgumā uzdots jautājums – vai tā dēļ ir vērts iznīcināt Rīgas Centrāltirgu?

Rail Baltica sabiedrisko attiecību vadītāja Rita Voronkova Re:Check apstiprināja iepriekš zināmo – projekts Centrāltirgu neskar, gluži pretēji, tā apkārtējā vide tiks uzlabota.

Rail Baltica ir regulārs Krievijas propagandas uzmanības objekts. Populārākie naratīvi – projekts ir izšķērdība, tas top NATO un ASV interesēs, pa jauno dzelzceļu plānots piegādāt bruņutehniku uz Krievijas pierobežu, ko darīt ir bezjēdzīgi, jo Maskava ar šādu rīcību nesamierināsies. Kā zināms, Rail Baltica nav nekāda sakara ne ar ASV, ne NATO; projekta mērķis ir videi draudzīga ātrvilciena dzelzceļa līnija, kas savieno Baltijas valstis un Poliju un integrē tās Eiropas tīklā. Līdz 85% finansē Eiropas Savienība, pārējo – Baltijas valstis pašas.

Re:Check jautāja Filejam, kāpēc viņš izplata patiesībai neatbilstošu informāciju. Filejs skaidroja, ka raksts nav ziņa, bet viedoklis, savukārt virsrakstu esot likusi redakcija, ne viņš pats. Viņš arī neesot rakstījis par paviljoniem, bet tikai par pārējo tirgus daļu:  “Centrāltirgū ir pieaugusi maksa par vietām. Daži cilvēki, kas tur strādā, to saista ar to, ka tirgus nākotne saistībā ar Rail Baltica kaut kādā veidā mainīsies.” Viņš pauda, ka tādi plāni esot, taču avotus nosaukt nevarēja. Arī rakstā nevienas atsauces nav.

Filejs ir Latvijas Krievu savienības valdes loceklis, viņš kandidēja arī iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Valsts Drošības dienests pērnruden pret Fileju ierosināja kriminālprocesu pēc tam, kad viņš sociālajā tīklā Facebook apsveica lasītājus ar 17. jūniju, norādot, ka PSRS armija Latviju “atbrīvoja no diktatora režīma”.

Vietne RuBaltic.ru pieder nevalstiskajai organizācijai Sabiedriski-politisko pētījumu centrs “Krievu Baltija”, iepriekš rakstījusi Re:Baltica. Tas strādā  Imanuela Kanta Baltijas federālās universitātes Kaļiņingradā piesegā un raksta par bijušās PSRS valstīm.

Secinājums: Raksts atkārto Krievijas valsts propagandas portālos bieži izplatīto naratīvu par dzelzceļa līnijas Rail Baltica projektu. Rakstā paustajam nav pierādījumu, tas nav pamatots faktos, tie ir meli.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.