Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta

Facebook teju divi tūkstoši lietotāju diennakts laikā dalījušies ar ierakstu, kurā teikts, ka epidēmijas laikā Francijā atcelta maksa par elektrību, gāzi, ūdeni un īri. Šāds apgalvojums ir maldinošs, jo valdība atbalstu rēķinu atmaksai nesola visiem, bet tikai mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās.

Foto: ekrānšāviņš no Facebook

“Francija atcēla maksu par elektrību, gāzi, ūdeni un īri par epidēmijas periodu. Tagad ir pienākusi jūsu kārta Tautas kalpi, parādiet mums, kam jūs kalpojat!” ierakstā mudina tā autors Ojārs Bodnieks.

Re:Check pārliecinājās, ka informācija nav pilnīgi patiesa. Francijas valdības mājaslapā lasāms, ka, pirmkārt, tas attiecas tikai uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās. Otrkārt, nevar teikt, ka maksājums ir atcelts – tas ir atlikts uz krīzes laiku.

Ieraksta autors komentē, ka informāciju guvis no vācu medija Welt. Lai gan raksta ievadā minēts, ka atcelti īres maksājumi, vēlāk skaidrots, ka atbalsts attiecas uz uzņēmējiem. Tāpat Bodnieks arī pauda: “Es savā tekstā nekonkretizēju, kam tieši atcelts!”

Jānorāda, ka par dažādiem atbalsta pasākumiem saistībā ar Covid-19 gan privātpersonām, gan uzņēmumiem lēmusi arī Latvijas valdība.

Secinājums: Ieraksts, ka Francijas valdība atceļ īres, elektrības, gāzes un ūdens maksājumus, ir neprecīzs. Tas attiecas tikai uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās. Maksājumus neatceļ, bet iepauzē.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.