Tuvu patiesībai-apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes.

Facebook strauji izplatās ziņa, kur cilvēki aicināti pastiprināti ievērot  higiēnu un maksimāli izvairīties no sabiedriskām vietām, jo jaunais koronavīruss gaisā saglabājas trīs stundas, bet uz virsmām pat 72 stundas. Vairāki Re:Check lasītāji raksta un vaicā, vai tā ir taisnība vai tomēr panikas celšana. Pētījums par vīrusa dzīvotspēju dažādās vidēs liecina, ka, neņemot vērā atsevišķas nianses, tā ir taisnība.

Daudzu tālāk padotajā Facebook ierakstā atrodama atsauce uz mājaslapu cov.id.lv, kas savukārt norāda uz amerikāņu zinātnieku grupas pētijumu.* Tajā secināts, ka gaisā tas tiešām noturas līdz trim stundām, uz plastmasas virsmām – līdz pat 72 stundām. Tomēr jāņem vērā pētījumā un Džonsa Hopkinsa universitātes skaidrojošajā materiālā teiktais, ka tik ilgu laiku izdzīvo tikai pavisam neliela daļa vīrusa materiāla. Pētījumā pēc 72 stundām uz plastmasas, piemēram, vairs bija palicis mazāk nekā 0,1% vīrusa materiāla, līdz ar to arī iespēja inficēties krietni samazinās. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, ka uz citiem materiāliem vīruss nedzīvo tik ilgi.

Džonsa Hopkinsa medicīnas skolas profesore Kerolaina Makhamera rakstā arī skaidro, ka pilieni, kas izdalās pie klepus vai izelpas, dzīvā dabā uz zemes nokrīt ātrāk nekā eksperimentāli laboratorijas apstākļos.

Tomēr nepieciešamība ievērot dažādus piesardzības pasākumus saglabājas. Arī Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs iesaka bieži mazgāt rokas, tāpat veikalos cilvēkiem obligāti jāievēro divu metru distanci vienam no otra.

Secinājums: Tiesa, ka vīruss gaisā var saglabāties 3 stundas, bet uz plastmasas virsmām – pat 72 stundas. Jāņem vērā, ka vīrusa materiāla daudzums uz virsmām laika gaitā pakāpeniski samazinās, un pēc 72 stundām tā ir pavisam nedaudz.

*Labojums 25.03.2020.: Raksta oriģinālversijā bija minēts, ka Facebook ierakstā nav atsauce uz informācijas avotu. Tā nav tiesa.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.