Puspatiesība – apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta

Lielu popularitāti Facebook guvis ieraksts, kurā slavināta Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīcība Covid-19 radītās krīzes situācijā un pelts Latvijā notiekošais. Tajā teiktais tikai daļēji atbilst patiesībai. Ieraksts arī noklusē to, ka arī Latvijā ir pieņemti un tiek plānoti dažādi atbalsta pasākumi.

Tikko sarunājos ar saviem draugiem no Maskavas. Putins tikai tagad aizver lidostu un robežas. Bet tas ir …!! Putina pavēle ir visiem sēdēt mājās KREDĪTI NAV jāmaksā. Tie kuri strādāja oficiālos darbos tiek izmaksātas algas Komunālie arī tiek atlikti. Protams no valsts kases. A mūsu … prezidents … sev krēslus pērk!!! Da nu … mūsu valdību!!!!”

Tā, raksta Facebook lietotājs Jānis Ernšteits (oriģinālajā ierakstā ir vairāki lamuvārdi).

Par Krievijas valsts plāniem atbalstīt no Covid-19 ekonomiskajām sekām cietušos iedzīvotājus un uzņēmumus šonedēļ uzrunā paziņoja tās prezidents Vladimirs Putins.

Vai ir pavēle “visiem sēdēt mājās”?

Facebook ierakstā teikts, ka “Putina pavēle ir visiem sēdēt mājās” un “tiem, kuri strādāja oficiālos darbos, tiek izmaksātas algas”. Patiesībā Putins nav pavēlējis visiem sēdēt mājās, bet gan vienu nedēļu – no 30.marta līdz 5.aprīlim – noteicis par brīvu, saglabājot darba algu. Visi apkalpojošie dienesti, ieskaitot medicīnas pakalpojumu sniedzējus, aptiekas, veikalus, bankas, transportu, strādās, un darbu turpinās arī “visu līmeņu valsts iestādes”.

Vai tiek atlikti komunālie maksājumi?

Putina runā nekas par to nav teikts. 25.martā Krievijas mediji ziņoja, ka ar ierosinājumu atcelt komunālos maksājumus uz karantīnas laiku Krievijas valsts domē vērsies viens no deputātiem, taču nav ziņu, ka šāds lēmums būtu pieņemts.

Vai kredīti nav jāmaksā?

Putins piedāvājis paredzēt kredīta brīvdienas patēriņa un hipotēkas kredītiem, taču tas nenozīmē to absolūtu atcelšanu visiem. Atlikšana uz vēlāku laiku attiektos uz cilvēkiem, kuru ienākumi kritušies par vairāk nekā 30%. Runā arī pausts, ka nodokļu brīvdienas uz sešiem mēnešiem jānosaka mikro, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Tiem tiek solīta arī iespēja atlikt nodokļu samaksu, izņemot pievienotās vērtības nodokli.

Vai Latvijā tikai pērk krēslus, bet atbalstu nesniedz?

No ieraksta toņa noprotams, ka Latvijā atšķirībā no Krievijas iedzīvotājiem palīdzēt nav plānots, domu paspilgtinot ar ziņu par nodomu Rīgas pilij izgatavot dārgus krēslus (tos iegādi pēc informācijas nonākšanas atklātībā tika lemts apturēt).

Patiesībā arī Latvijā jau pirms attiecīgā Facebook ieraksta bija pieņemti lēmumi par speciāliem atbalsta mehānismiem, tostarp atbalstu nodokļu nomaksā, un tika gatavoti jauni. Jau nedēļas sākumā bija ziņots, ka daļā nozaru būs pieejami dīkstāves pabalsti darbiniekiem, bet 26.martā valdība lēma atsevišķas nozares tomēr neizdalīt un ļaut pretendēt visām. Dīkstāves pabalstu varēs saņemt to uzņēmumu darbinieki, kuru apgrozījums krities par 30% salīdzinājumā ar pagājušā gada martu. Tie būs 75% no darbinieka bruto algas, bet ne vairāk par 700 eiro. Nodokļus no tiem neieturēs.

Vienlaikus patlaban vēl nav risinājumu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem, raksta LSM, bet par to valdība vēl sola domāt. Tāpat jau iepriekš bija lemts, ka bez prasības iesniegt jaunus pierādījumus uz mēnesi tiks pagarināti valsts un pašvaldības pabalsti trūcīgām un mazturīgām personām. Valdība arī plāno lemt, kā arī krīzes laikā nodrošināt valsts apmaksātas pusdienas 1. līdz 4.klašu skolēniem.

Re:Check rakstiski jautāja ieraksta autoram, vai ir pārbaudījis informāciju pirms publicēšanas. Viņš atbildēja, ka uzrakstījis tikai savas domas pēc sarunas ar draugu no Maskavas un tas, ka ar ierakstu dalījušies 2,8 tūkstoši, viņam raisot smaidu.

Secinājums: Facebook ierakstā paustā informācija tikai daļēji atbilst patiesībai un ir maldinoša. Daļa informācijas neatbilst faktiem, bet daļa būtisku faktu ir noklusēta.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.