Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Covid-19 izplatība sociālajos tīklos aktivizējusi dažādu sazvērstības teoriju piekritējus, tostarp vakcīnu noliedzējus. Pāris dienu laikā Facebook lielu popularitāti guva Marijas Sils ieraksts ar virsrakstu Acīmredzamas lietas. Tajā it kā ar faktiem pamatots, kāpēc vīruss esot mākslīgi radīts bioloģiski ekonomiskais ierocis un veids, kā no jauna pakļaut visus obligātajām potēm. Ieraksta autores apgalvojumi neatbilst patiesībai.

Marija Sils darbojas mācību centrā Saskarsme, kas piedāvā apgūt astroloģiju, dziedniecību un citas ezotēriskas zinības. Saskarsmes interneta vietnē Sils sevi sauc par šamani kopš dzimšanas.Facebook ierakstā, ar kuru dalījušies ap 1800 cilvēku, Sils pauž: “Šāda epidēmija ir brīnišķīgs veids, kā no jauna sazombēt prātus un atkal pakļaut visus obligātajām potēm – tauta būs iebaidīta un neprotestēs, lielākā daļa paši skries potēties.” “Vīrusa afēra” esot mākslīgi radīta un organizēta, tiekot inficēta cilvēku apziņa.

Kā zināms, Covid-19 ir viens no vīrusiem koronavīrusu grupā – tie var var tikt pārnesti no dzīvniekiem uz cilvēkiem. Tā izcelsme nav vēl detalizēti izpētīta, bet zināms, ka daļa pirmo inficēto bija atradušies Ķīnas pilsētas Uhaņas zivju tirgū.

Savu pārliecību Sils pamato ar it kā “pieņemtajiem lēmumiem”, kā noprotams, attiecībā uz vīrusa izplatības ierobežošanu. Taču virkne viņas apgalvojumu nav patiesi. Re:Check apskatīja tos, kuri ir faktoloģiski pārbaudāmi.

Vīrusa dēļ tiek aizliegti visi pasākumi ārpus telpām, bet ne telpās (īstenībā tieši telpās slimības vairāk izplatās).”,

Tā nav taisnība. Valdība 14.martā izsludināja ārkārtas situāciju un noteica dāžadus epidemioloģiskās drošības pasākumus. To vidū pulcēšanās ierobežojumus. Taču tie vienlīdz attiecas uz pasākumiem telpās un ārpus tām.

Tiek apturēts eksports uz Ķīnu, bet ne imports no Ķīnas – acīmredzami, kura ekonomikas joma no tā vairāk cietīs…”,

Tā nav taisnība. Drošības pasākumi paredz ierobežojumus pasažieru pārvadājumiem, bet ne kravu pārvadājumiem vai eksportam un importam kopumā. Ne uz Ķīnu vai uz kādu citu valsti eksports nav apturēts.

Spānijā iedzīvotāju nemierus jau ar armiju aptur – un tam it kā ir redzams iemesls, tauta nepakļaujas karantīnai!”,

Arī tā nav taisnība. Neilgi pirms šī ieraksta autore dalījusies ar kāda cilvēka ierakstu grupā Krievu Spānija. Tajā teikts, ka Spānija valstī noteikusi ārkārtas situāciju un mobilizējusi armiju. Spānijā, kas ir otrā no Covid-19 Eiropā cietusī valsts pēc Itālijas, 13.martā patiesi tika izsludināts ārkārtas stāvoklis un mobilizēta armija. Taču nav runa par nemieru apturēšanu, kā raksta Sils. Patiesībā karavīri dezinficē dzelzceļa stacijas un var tikt iesaistīti cita veida palīdzības sniegšanā.

Sils arī raksta, ka koronavīruss ir “tāds ne visai kaitīgs, toties dikti lipīgs – ideāls bioloģiski ekonomiskais ierocis”. Viņa pamato, ka “lielākā daļa cilvēku ik gadu slimo ar kādām saaukstēšanās slimībām” un, ja šī būtu tikai slimība, “vienā mierā kāds bariņš izslimotu arī šo, un miers”.  Viņas paustais, ka Covid-19 ir “ne visai kaitīgs” un salīdzinājums šādā kontekstā ar citām saaukstēšanās slimībām ir maldinošs. Re:Check jau rakstīja, ka Covid-19 mirstības rādītājs ir būtiski augstāks nekā gripai.

Re:Check sazvanīja ieraksta autori un jautāja, kāpēc viņa izplata patiesībai neatbilstošus apgalvojumus. “To es esmu izlasījusi kaut kur interneta dzīlēs, kur kāds to ir uzrakstījis, un diezgan oficiālos avotos,” sacīja Sils. Nevienu avotu viņa gan nosaukt nevarēja. “Es neveicu nekādu žurnālistisko izmeklēšanu, tas ir mans personīgais viedoklis. Cilvēki vienkārši kaut ko uzraksta internetā. Es arī uzrakstīju un man nebija ne jausmas, ka tik daudz cilvēku iekustēsies,” sacīja Sils. Pēc telefonsarunas viņa atsūtīja ziņu, ka izpētījusi Re:Baltica lapu – tā esot pilna agresijas un nepatiesību. Viņa arī cerot, ka viņas vārds tur neparādīsies, jo neesot sniegusi ne interviju, ne atļauju tai: “Drošības pēc brīdinu par to laicīgi..”.

Secinājums: Ieraksta autore sazvērestības teorijas par vīrusu kā mākslīgi radītu bioloģisko ieroci sabiedrības pakļaušanai pamato ar vairākiem apgalvojumiem, kas neatbilst faktiem un nav taisnība.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.