Atbalsti mūsu darbu un dalies.

Šonedēļ sociālajā tīklā Facebook vairāk nekā tūkstoš cilvēku dalījās ar vēsti, ka divu gadu laikā pirmsskolas izglītības iestādēs tiks likvidētas sporta un mūzikas nodarbības. Ja bērnudārznieku vecāki šādas nodarbības gribēs, viņiem par tām būšot jāmaksā pašiem. Izglītības un zinātnes ministrija norāda: šādiem apgalvojumiem nav pamata un nekas tāds netiek plānots.

Facebook ieraksta autore ir Vija Rumpāne, Pāvula Jurjāna mūzikas skolas pedagoģe. Atbildot uz jautājumiem komentāros, viņa norāda, ka šāda informācija esot stāstīta kāda bērnudārza sapulcē. Re:Check sazinājās ar Viju Rumpāni, jautājot, kurā pirmsskolas izglītības iestādē tas stāstīts. “Apsolīju, ka neizpaudīšu tā bērnudārza nosaukumu. Sapulce tiešām bija par šo tēmu,” atbildēja ieraksta autore. Vairāki Facebook lietotāji viņai komentāros norāda, ka ziņa, visticamāk, neatbilst patiesībai, tomēr dažu dienu laikā ar to dalījušies ap 1300 cilvēku.

Izglītības un zinātnes ministrijā informāciju noraida kā pilnībā nepatiesu. “Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska šādus apgalvojumus nekad nav izteikusi,” Re:Check atbildēja ministres padomniece Ieva Līne. Viņa uzsvēra, ka FB ierakstā paustais ir pretrunā ar normatīvajiem aktiem un tos nav plānots mainīt.

Ar normatīvajiem aktiem tiek domātas valdības 2018.gada novembrī pieņemtās valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijas jeb mācību saturs. Tajās ir paredzēti bērniem plānotie sasniedzamie rezultāti gan kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā, tajā skaitā mūzikā, gan veselības un fiziskās aktivitātes jomā jeb sportā. “Tas nozīmē, ka tas ir obligāts mācību saturs, kas jāapgūst, un to nevar “pārlikt” uz interešu vai kāda cita veida papildu nodarbībām un pieprasīt par to samaksu no vecākiem,” norāda IZM.

Ministrija skaidro, ka mūzikas un sporta skolotāji kā amati pirmsskolās ir un būs. Pirmsskolas pedagogiem, iegūstot augstāko izglītību, ir dažādas kvalifikācijas, un ir iespējams, ka tā sauktajiem grupiņas pedagogiem ir arī atbilstoša kvalifikācija, lai viņi mācītu sportu vai mūziku. “Bet visām pirmsskolas iestādēm ir obligāti jānodrošina vadlīnijās noteiktā obligātā satura īstenošana,” norāda ministrijā.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.