Februāra vidū Facebook aizvēris Krievijā radītu viltus profilu tīklu, kura uzdevums bija iespaidot sociālo tīklu lietotāju prātus vairākās tās kaimiņvalstīs, arī Latvijā. Tīkla veidotāji bijuši saistīti ar Krievijas militārās izlūkošanas dienestu GRU.

norāda Facebook, tas likvidējis 78 neeksistējošu cilvēku Facebook profilus, 11 lapas, 29 grupas un 4 Instagram profilus.

Facebook slēgtos kontus analizējis sociālo tīklu pētniecības uzņēmums Graphika, kas atklāto aprakstījis plašāk. Vairums viltus kontu bija aktīvi 2016. un 2017.gadā, bet daļa – vēl to likvidēšanas brīdī, raksta Graphika. Galvenais uzbrukumu mērķis bija Ukraina, bet daļa aktivitāšu vērsta arī pret Baltijas valstīm, Moldovu, Baltkrieviju un citām.

Tīkla izplatītie vēstījumi atbilda tradicionālajam Krievijas valsts mediju naratīvam. Tajos slavēti prokremliski noskaņoti ārvalstu politiķi un uzbrukts sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kas iestājas par ciešākām attiecībām ar Rietumiem. Negatīvā gaismā parādītas organizācijas, kas nodarbojas ar kara noziegumu dokumentēšanu Sīrijas konfliktā.

Viltus konti tika izmantoti ne tikai, lai dalītos ar informāciju publiskā telpā, bet sūtītu Facebook ziņas un epastus žurnālistiem un citiem ar politiku saistītiem cilvēkiem.

Dzīvē neeksistējoši cilvēki it kā no trim Baltijas valstīm internetā izplatīja prokremliskus vēstījumus par NATO, Eiropas Savienību un Ukrainu. Ekrānšāviņi no Facebook un cont.ws blogiem.

Katrā no Baltijas valstīm atklāts viens izdomāta cilvēka profils. Latvijā tāds bijis “Andrejs Perovskis, rīdzinieks, patriots”. Viņam līdzīgi kā citiem viltus profiliem, bija izveidots blogs Krievijā bāzētā interneta platformā cont.ws. Tajā tapis viņa raksts, kas runā par NATO bāzu izvietošanu Austrumeiropas valstīs un aliansei “stratēģiski svarīgo” dzelzceļa līniju Rail Baltica kā apdraudējumu Kaļiņingradai.

Arī viltus profils ar vārdu Kristin Liinar Igaunijā izplatījis dezinformāciju par Eiropas Savienības it kā nodarīto kaitējumu Igaunijai un iedzīvotāju neapmierinātību ar dzīvi ES. Savukārt Lietuvā it kā dzīvojošais, bet realitātē neeksistējošais Antanas Petrauskas ķengājies par Ukrainu. Šis profils dalījies arī ar rakstu, kas vainoja ASV Krievijas vēstnieka Turcijā nogalināšanā 2016.gada beigās.

Kā norāda Facebook, lai gan viltus kontu tīkla veidotāji savu identitāti slēpj, tam ir izdevies atklāt saikni ar Krievijas militārās izlūkošanas dienestu GRU. Tas arī norāda, ka konti slēgti nevis to izplatītā satura dēļ, bet darbības veida dēļ, proti, veidoti viltus profili, kas koordinēti vienotā tīklā.

Šī nav pirmā reize, kad Facebook slēdz ar Krievijas varas iestādēm saistītus kontus. 2019.gada sākumā tas aizvēra kopumā 364 lapas un neeksistējošu cilvēku profilus, aiz kuriem slēpās Krievijas valsts medija Sputnik darbinieki. Tīkls darbojās Baltijā, Centrālāzijā, Kaukāza valstīs un Austrumeiropā.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.