Bijušais VDK virsnieks, tagad Krievijas gāzes tirgotājs Juris Savickis, palīdz Latvijā nobāzēties uzbeku naudai.

Pusstundas brauciena attālumā no Rīgas, Sunīšu ciematā, starp priedēm izpletušās prāvas privātmājas. Klusumā un mierā ielaužas tikai putnu treļļi. Viens no ceļiem pirms iebraukšanas ciematā sākas pie sarga mājiņas un ceļa zīmes – “Iebraukt aizliegts. Privātīpašums.” Aiz tās dzīvo Latvijas lielākā zināmā uzbeku kopiena.

Tās neoficiālais līderis ir Rustamdjons Nurmatovs (Rustamdyon Nurmatov). Viņš Latvijā dzīvo vairāk kā desmit gadus un darbojas tranzīta un nekustamo īpašumu biznesā. Hipsteru iecienītajā Kalnciema kvartālā Nurmatovam pieder restorāns “Māja”. Pirms dažiem gadiem ar lielu publicitāti to atvēra toreizējais restorāna līdzīpašnieks un “seja” – pavārs Mārtiņš Sirmais. Tagad Nurmatovs restorānā saimnieko viens. Sestdienās pats tirdziņa apmeklētājiem servē zem klajas debess gatavoto plovu un kādu rītu dāsni pacienā arī “Re:Baltica”. Taču uz jautājumiem par Sunīšu iemītniekiem un notiekošo Uzbekistānā viņš neatbild.

“Man nav komentāru. Neko nezinu,” nosaka aptuveni sešdesmit gadus vecais, nedaudz plecīgais un ieturētais vīrietis.

Par Nurmatova kaimiņiem “Re:Baltica” ieinteresējās, jo viņi saistīti ar Uzbekistānas represīvajām tiesībsargājošajām struktūrām. Viens no viņiem ir Jurijs Savinkovs (Yury Savinkov), nu jau bijušais Uzbekistānas “Interpola” vadītājs. Zemesgrāmata rāda, ka viņam Sunīšos pieder 182.6 kvadrātmetru dzīvoklis.

Daudzīvokļu mājas pierīgas ciematā Sunīši, kurā dzīvo uzbeku kopiena. Foto: Re:Baltica

Daudzīvokļu mājas pierīgas ciematā Sunīši,
kurā dzīvo uzbeku kopiena. Foto: Re:Baltica

Savinkovam Latvijā piederēja arī firma “Baltic Express Trade”, kas grasījās darboties transporta nozarē, bet darbību nesāka un tika likvidēta 2015.gada pavasarī. Pēc dažiem mēnešiem Uzbekistāna izsludināja Savinkovu starptautiskā meklēšanā. Augustā viņu Maskavā arestēja un izdeva Taškentai. Saskaņā ar “Radio Brīvā Eiropa”  ziņoto, Savinkovu notiesāja par nelikumīgu skaidras naudas izvešanu no valsts, pilnvaru pārsniegšanu un korupciju.

Bijušais Uzbekistānas Interpola šefs Jurijs Savinkovs. Zīmējums: Mārtiņš Upītis

Bijušais Uzbekistānas Interpola šefs Jurijs
Savinkovs. Zīmējums: Mārtiņš Upītis

Daudz veiksmīgāk Latvijā darbojās Savinkova biznesa partneris, uzņēmējs un bijušais Maskavas baņķieris Oviks Mkrtčjans (Ovik Mkrtychyan). Viņam pieder kompānija “Baltic Car Logistics”, kas izīrē dzelzceļa vagonus auto tranzītam uz Centrālāzijas valstīm. Pēdējie pieejamie kompānijas finanšu dati par 2014.gadu rāda, ka tās apgrozījums bija gandrīz 10 miljoni eiro, bet peļņa – 270 tūkstoši.

Saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem, Mkrtčjanam Rīgā pieder vienu miljonu eiro vērts zemes gabals. Arī viņam bija dzīvoklis Sunīšos. Šie īpašumi Uzbekistānas pilsonim Mkrtčjanam ļāva tikt pie uzturēšanās atļaujas Latvijā.

Krievijā Mkrtčjans vairāk zināms kā baņķieris, jo viņam piederēja septiņi procenti akciju “Volga-Credit Bank”. 2014.gadā atbildīgās Krievijas iestādes bankai atņēma licenci un sāka kriminālprocesu par krāpniecību. Krievijas prokurori uzskata no bankas nozagti aptuveni 3 miljardi Krievijas rubļu (aptuveni 38 miljoni eiro).

Uzņēmējs un bijušais Maskavas baņķieris Oviks Mkrtčjans. Zīmējums: Mārtiņš Upītis

Uzņēmējs un bijušais Maskavas baņķieris Oviks Mkrtčjans. Zīmējums: Mārtiņš Upītis

Uzbekistānas prezidenta Islama Karimova vecākā meita Guļnara Karimova publiski izteikusies, ka Uzbekistānā pastāv saikne starp specdienestiem, tranzīta biznesu, kokvilnas eksportu un naudas atmazgāšanu.

2013.gada nogalē viņa Turcijas avīzei “Hurriyet Daily News”stāstīja, ka viena no firmām, kas iesaistīta uzbeku specdienestu naudas atmazgāšanas shēmā ir “Gorefield International”. Līdzīgs  nosaukums sākotnēji bija arī Mkrtčjana Latvijas firmai – “Gorefield Baltic Logistics”.

“Lursoft” dati rāda, ka šai firmai ir saikne arī ar Anglijā reģistrēto “Gorefield International Inc. Ltd.”. 2014.gadā Latvijas kompānija no Anglijas firmas avansā un priekšapmaksās saņēma aptuveni 6,5 miljonus eiro.

“Re:Baltica” mēģināja sazināties ar Mkrtčjanu, bet nesekmīgi. Istabas lieluma birojā E.Birznieka-Upīša ielā darbiniece solīja nodot ziņu, bet atbildes nekad nepienāca.

Savickis kā diedziņš

Mkrtčjana biznesa partneris un Sunīšu kaimiņš Savinkovs ir viens no virknes uzbeku, kas saistīts ar Uzbekistānas drošības dienestiem un kam Latvijā pieder nekustamie īpašumi vai  bizness. Viņus ir grūti identificēt, jo viņi darbojas caur vidutājiem.

“Re:Baltica” apkopotā informācija ļauj secināt, ka nozīmīgu lomu saišu veidošanā spēlē bijušais VDK virsnieks, tagad Krievijas gāzes tirgotājs Juris Savickis.

Bijušais VDK virsnieks, miljonārs Juris Savickis. Attēls: LTV

Bijušais VDK virsnieks, miljonārs Juris Savickis.
Attēls: LTV

2014.gada beigās Savickis savu zemes gabalu Jūrmalā, Sporta ielā, iekļāva nesen izveidotas firmas “Latuzvis” pamatkapitālā, kas bija nepilni 1,8 miljoni eiro. Lielākā daļa – 85% daļu – pieder Kiprā reģistrētam ārzonas uzņēmumam “Nestol Holding CY Ltd.”, kura patiesie īpašnieki nav zināmi, pārējās Savickim.

Savickis atteicās izpaust, kas slēpjas aiz Kipras ofšora, bet nenoliedza, ka viņa biznesa partneri ir uzbeki.

Vienlaikus viņš atzīst, ka pazīst Uzbekistānas Drošības dienesta vadītāju Rustamu Inojatovu (Rustam Inoyatov), kuru Uzbekistānā uzskata par otro ietekmīgāko personu pēc valsts prezidenta. Savickis skaidri nepasaka, kad pēdējo reizi ticies ar Inojatovu. “Re:Baltica” zināms, ka Uzbekistānas specdienestu šefs bija ieradies uz pēdējo Krievijas slavenību un miljonāru iecienīto estrādes mūzikas festivālu “Jaunais vilnis” Jūrmalā 2014.gadā.

Uzbekistānas Drošības dienesta vadītājs Rustams Inojatovs. Zīmējums: Mārtiņš Upītis

Uzbekistānas Drošības dienesta vadītājs Rustams
Inojatovs. Zīmējums: Mārtiņš Upītis

Savickis atzīst, ka pirms dažiem gadiem apspriedis potenciālu biznesu ar Inojatova nu jau bijušo vietnieku Haijotu Šarifhodžajevu (Hayot Sharifhodhayev). Pēdējo kopā ar vairākiem specdienestu darbiniekiem arestēja 2015.gada maijā.

“Re:Baltica” rīcībā esošā informācija liecina, ka 2013.gadā pēc Savicka uzaicinājuma Šarifhodžajevs ieradās Rīgā kopā ar dažiem uzbeku uzņēmējiem. Savickis tikšanos atcerējās, bet atteicās izpaust ko vairāk, ieskaitot, vai bijis tās iniciators.

1,8 miljonus eiro Savickis aizdevis vēl vienam uzbeku biznesam. Tas ir sporta un atpūtas komplekss Jūrmalā, kurā ietilpst arī viesnīca “Amber Spa Hotel” un viesu māja “Lauvaskalni” Umurgas pagastā.

Juridiski atpūtas komplekss pieder divām Latvijā reģistrētām firmām (“Grateka” un “LT Services”), taču kontrolpakete kārtējam Kipras ofšoram –  “Vontel Trading Ltd.”. Saskaņā ar Kipras uzņēmumu reģistra datiem, šī firma pieder četriem Uzbekistānas pilsoņiem –  Bokhodiram Abdurajimovam (Abdurayimov Bokhodir), Ališeram Alimovam ( Alimov Alisher), Amir-Saidam Kasimovam (Kasimov Amir-Said) un Atabekam Gazijevam (Gaziev Atabek).

Vienā no Latvijas firmām (“LT Services”) valdē ir vēl kāds uzbeks – Arturs Adilovs. Viņa vārds sakrīt ar Šarifhodžajeva tuva radinieka vārdu un uzvārdu, bet “Re:Baltica” nevarēja noskaidrot, vai tā ir viena un tā pati persona. Viesnīcas pārstāvjiem atstātie jautājumi palika bez atbildēm.

Sporta un atpūtas kompleks Jūrmalā un tai piederošā viesu māja “Lauvaskalni”. Foto: Re:Baltica

Sporta un atpūtas kompleks Jūrmalā un tai piederošā viesu māja “Lauvaskalni”. Foto: Re:Baltica

Savickis “Re:Baltica” noliedza, ka Šarifhodžajevam piederētu Jūrmalas atpūtas komplekss un veikli pārgāja uz citu sarunu tematu – par to, cik labi ir iet pirtī.

Uz lūgumiem satikties un sniegt informāciju neatsaucās arī Uzbekistānas vēstniecība Latvijā.

Uz jautājumu, vai Drošības policija ir informēta par Inojatova un Šarifjodžajeva biznesa aktivitātēm Latvijām, “Re:Baltica” saņēma apstiprinošu atbildi, taču preses dienests atteicās izpaust sīkākas detaļas.

 

Pētījums tapis sadarbībā ar “Radio Brīvā Eiropa’.
Autore: Inga Spriņģe
Redaktore: Sanita Jemberga
Zīmējumi: Mārtiņš Upītis
Foto un attēli: Re:Baltica, LTV

Lasiet vēl:
Uzbekistānas prezidenta radinieka kriminālie piedzīvojumi Latvijā
Uzbeku elites bērni Latvijā