Satversme nosaka, ka valsts nodrošina katram bērnam bezmaksas pamata un vidējo izglītību. Bet vai tā ir patiesība? Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica sadarbībā ar citiem medijiem nolēmis noskaidrot, cik vecāki piemaksā par izglītības kvalitāti. Aizpildot anketu, katrs vecāks palīdzēs izpētīt, kādos priekšmetos, kāpēc un cik maksājam privātskolotājiem, raksta portāls TVNET.

Pētījuma mērķis – noskaidrot reālo ainu

Pētījuma autori vēlas noskaidrot, kuri ir galvenie mācību priekšmeti, kuros skolēniem nepieciešama papildu palīdzība. Tāpat iecerēts uzzināt, cik vecāki maksā par šo pakalpojumu un kādēļ to dara.Kā arī – vai privātskolotāji ir tikai lielo pilsētu vecāku izvēle vai arī papildus par savu bērnu izglītību gatavi piemaksāt arī reģionu iedzīvotāji.

Gan izglītības kvalitāte, gan nevienlīdzības mazināšana

Re:Baltica vadītāja Inga Spriņģe sarunā ar TVNET skaidroja, ka šajā pētījumā plānots iegūt datus par divām jomām. Pirmkārt, saistībā ar izglītības satura kvalitāti iecerēts noskaidrot, kuros mācību priekšmetos visbiežāk tiek algoti privātskolotāji un cik liela ir samaksa.

Otrkārt, runa ir par vienlīdzīgām iespējām visiem bērniem iegūt vienādi labu izglītību. Līdz šim iesniegtās anketas liecina, ka biežāk par bērnu privātstundām maksā vecāki ar augstāko izglītību un vidējiem un lieliem ienākumiem. Parasti viņi to dara, lai aizpildītu bērna zināšanu robus un lai padziļinātu bērna zināšanas papildus skolā apgūstamajai vielai.

Bieži vien privātstundu mērķis ir nodrošināt bērnam labāku izglītības iestādi – skolu vai augstskolu. Tādējādi daudz to vecāku bērnu, kuri neapmeklē privātstundas, nav tik konkurētspējīgi un nenonāk labākajās skolās.

Ko darīt medmāsas bērniem?

Spriņģe uzsvēra, ka ne vienmēr tie bērni, kuri nedodas pie privātskolotājiem, ir alkoholiķu vai nelabvēlīgu ģimeņu bērni. Tās var būt arī, piemēram, medmāsas, pārdevējas vai citu mazāk apmaksāto profesiju pārstāvju atvases.

Līdz ar to daļai šo bērnu ir grūtāk «izsisties» dzīvē un tikt ārā no nabadzības slazda,jo viņi bijuši nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar privātstundu apmeklētājiem.

Valstij vajadzētu nodrošināt visiem bērniem vienlīdzīgas iespējas iegūt labu izglītību, nevis radīt sistēmu, kas labāk izglītoto un turīgo vecāku bērniem ļauj ieņemt labākas pozīcijas dzīvē, bet trūcīgāko un mazāk izglītoto cilvēku atvases nonāk sliktākā situācijā.

Aicinām aizpildīt anketas

Vecāki ir aicināti aizpildīt anketas šajā mājas lapā – privatskolotaji.lv

Lai aizpildītu anketu:

– nospiediet ikonu «pievienot anketu»,
– aizpildiet anketu,
– kad esat pabeiguši, pievienojiet to kartei, autorizējoties ar savu e-pastu vai Facebook profilu.

Anketa ir īsa un anonīma. Pievienošana var aizņemt kādu brīdi, tādēļ no vecākiem tiek lūgts nedaudz pacietības. Anketu nevajadzētu pildīt vecākiem, kuru bērni neapmeklē privātskolotāju.

Uzzini, cik maksā citu vecāki

Lai lasītu citu iesniegtās anketas, jāzina, ka

– katrs krāsainais aplis kartē apzīmē konkrētu skolu,
– skaitlis apļa vidū rāda iesniegto anketu skaitu konkrētajai skolai.

Spiediet uz krāsainā apļa, lai lasītu citu iesniegtās anketas. Ja vecākus interesē konkrēta skola, jāieraksta tās nosaukumu meklētājā.

Re:Baltica rezultātus analizēsim kopā ar saviem mediju partneriem – LTV, LR, LR5, LSM, TVNET un Latvijas Avīzi.