“Karstie rēķini” ir unikāls mediju sadarbības projekts par siltumenerģijas izmaksām daudzdzīvokļu namos. Pirmo reizi pētījumā tik plašā mērogā piedalās vienlaikus gan mediji, gan arī iedzīvotāji. Mediju loma pētījumā ir veidot stāstus un vērst iedzīvotāju uzmanību uz dažādām siltuma patēriņa un apsaimniekošanas problēmām. Savukārt iedzīvotāji ir aicināti sūtīt savus apkures (apsaimniekošanas) rēķinus, palīdzot medijiem noteikt ar siltuma izmaksām saistītās problēmas un arī meklēt tām risinājumu.

Siltuma tēma šajā projektā izvēlēta, ņemot vērā tās nemainīgo aktualiāti, katru gadu sākoties apkures sezonai. Projekta mērķis ir apzināt cik lielas ir iedzīvotājiem piegādātās apkures izmaksas, kas tās veido un kā iespējams uzlabot situāciju – respektīvi, samazināt izmaksas.

Projekta ietvaros taps pozitīvie pieredzes stāsti, gan arī problēmstāsti.

Projektu un ienākošo informāciju koordinē Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

“Karstie rēķini” ir pilotprojekts divām nozīmīgām un apjomīgām kartēm, ko šogad plānots palaist visā Latvijā. Tās ir “Noziedzības karte” un “Ātrās palīdzības karte”, kuru koordinēs raidījuma Nekā Personīga producentu grupa sadarbībā ar Re:Baltica un SOCMAP.COM. Šīs kartes jau tiks veidotas ar nopietnu resursu piesaisti un strādās daudz ilgāku laika periodu.

“Karstie rēķini” pētījuma ietvaros sadarbības partneri – lielākie Latvijas mediji – ne tikai piedalās akcijas reklamēšanā, bet arī savstarpēji dalīs un veidos stāstus, ko iegūsim no siltuma kartē izliktās informācijas. Šāda sadarbība Latvijas mediju starpā izveidota pirmo reizi ar mērķi parādīt, ka lielie mediji ir ne tikai konkurenti, bet var būt arī sadarbības partneri. Sīvajos mediju izdzīvošanas apstākļos šis ir būtisks faktors, jo samazina resursu izmaksas, kas nepieciešamas projekta palaišanai un nodrošina daudz plašāku auditoriju.

Visi sadarbības partneri bez maksas var izmantot kolēģu radīto saturu. Savukārt kartē redzamos datus var izmantot ikviens Latvijas plašsaziņas līdzeklis. Mūsu mērķis ir panākt, ka kartē iegūtos datus savā darbā izmantos arī atbildīgās valsts un pašvaldības iestādes.

Esam atvērti jauniem sadarbības partneriem un ieteikumiem!

Rakstiet: rebaltica@gmail.com

 

Re:Baltica komanda
Laura Zvejniece; Raivis Vilūns; Inga Spriņģe; Gunita Gailāne