
Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Facebook arvien populārāks kļūst kāds latviešu valodā tulkots video, kurā angļu balzamētājs un apbedīšanas biroja vadītājs Džons O’Lūnijs izplata maldus par vakcīnām. Viņš stāsta, ka Covid un citas potes cilvēkiem masveidā izraisījušas asins trombus un palielinājušas mirstību no vēža. Tam nav nekāda pamata.
O’Lūnijs intervijā stāsta, ka Covid vakcīnas cilvēkiem radījušas dīvainus baltus trombus, kuru dēļ viņi miruši:
“Es šeit saskatu īstu vēsturiska mēroga noziegumu. Cilvēki mirst pilni ar kalmāriem līdzīgiem, nedabiskiem trombiem. (..) Sabiedrības cilvēki, kuriem mēs visvairāk uzticamies, patiesībā organizēja iedzīvotāju skaita samazināšanu.”
2021. gadā par O’Lūniju rakstīja britu faktu pārbaudes medijs Full Fact. Tolaik tas norādīja, ka balzamētājiem nav informācijas par cilvēku vakcinācijas statusu. Apbedītāšanas biroju vadītāji, iespējams, var iegūt vairāk informācijas nekā balzamētāji, piemēram, no miršanas apliecības vai sarunām ar aizgājēja ģimeni. Taču Lielbritānijā apbedītājs bēres var organizēt arī bez miršanas apliecības.
ASV apbedītājs un apbedīšanas mācību grāmatu autors Bens Šmits faktu pārbaudītājiem no Politifact iepriekš norādījis, ka trombi jeb asins recekļi asinsvados pēc nāves nav nekas neparasts. “Pēc nāves gravitācija liek asinīm noslāņoties un pāri paliek olbaltumvielas, kas sarecē,” skaidro Šmits. Tā mēdz notikt, ja līķis atrodas zemā temperatūrā, piemēram, morgā. Balzamēšanā izmanto formaldehīdu, kas veicina sarecēšanu un var radīt iespaidu, ka cilvēkam bijuši lieli trombi. Trombu baltā krāsa un šķiedrainums nav nekas neparasts. Tos veido asins plazmas sastāvdaļa fibrīns.
Tromboze ir ļoti reta Covid vakcīnu blakne. Zāļu valsts aģentūra datus par Covid vakcīnu atjaunināja līdz 2023. gada 14. jūlijam. Divarpus gadu laikā vakcinācija veikta 2,86 miljonus reižu, un iestāde saņēmusi tikai 37 ziņojumus par trombozi. Vairums blakņu ir vieglas un ilgst tikai pāris dienas.
Tāpat bijis tikai viens nāves gadījums, kas ir ticami saistāms ar kādu no Covid potēm. 2021. gadā cilvēks vecuma grupā 55–60 gadi pēc Vaxzevria potes sasirdzis ar trombozes un trombocitopēnijas sindromu (asins recekļu veidošanos, ko pavada zems trombocītu skaits). Pāris dienas vēlāk cilvēks nomira.
Anglijā biežāk mira nevakcinētie
O’Lūnijs tālāk stāsta:
“Kad viņi sāka vakcināciju, cilvēki uzreiz sāka mirt. (..) Viņi to nosauca par otro vilni, bet tā tas nebija. Tie bija cilvēki, kas tika vakcinēti un gandrīz uzreiz pēc tam nomira.”
Lielbritānijā vakcinēšana pret Covid sākās 2020. gada decembrī. Sākumā vakcinēja tikai seniorus virs 80 gadu vecuma, bet 2021. gada jūnijā – jau visus. 2021. gada sākumā strauji palielinājās Covid nāvju skaits, taču līdz aprīlim, kad jau sākās plaša vakcinēšana, tas saruka.
Pēc Lielbritānijas Nacionālā statistiskas biroja datiem, 2021. gadā Anglijā visās vecuma grupās biežāk mira nevakcinētie iedzīvotāji.
Pērn intervijā ziņu aģentūrai Reuters Lielbritānijas risku izvērtēšanas un mirstības modelēšanas eksperts Stjuarts Makdonalds norādīja, ka valstīs ar augstāku vakcinācijas aptveri bijusi zemākā pārsniegtā mirstība. Analizējot Rietumvalstu datus par Covid vakcinācijas aptveri un pārsniegto mirstību, arī Re:Check secināja, ka nevakcinēšanās saistīta ar augstāku papildu nāvju skaitu.
Avoti: Our World in Data, BMJ Public Health.
Covid vakcīnas nepalielina mirstību no vēža
O’Lūnijs arī lēš, ka Covid vakcīnas ir palielinājušas mirstību no vēža:
“Es nerunāju par parastajiem 60, 70 gadus veciem cilvēkiem. Tie ir 30, 40, 50 gadus veci cilvēki. Cilvēki, kas parasti nemirst no vēža, tagad mirst īstā laikā.”
Nav pierādījumu, ka Covid vakcīnas izraisa vēzi, saasina to vai veicina slimības atgriešanos. To norāda tādas veselības institūcijas kā Amerikas vēža biedrība un ASV Nacionālais vēža institūts. Tāpat pētījumi par vakcīnu ilgtermiņa blaknēm neliecina, ka Covid vakcīnas ietekmē vēža rašanos vai palielina iespēju no tā nomirt.
Kas ir video autori?
Interviju ar O’Lūniju sociālajos medijos un savā mājaslapā publicēja organizācija KLA.tv. Kā norāda ar reliģiju saistītās dezinformācijas apkarošanas un naida runas novēršanas projekts Get The Trolls Out, KLA.tv jau 13 gadus publicē maldinošu informāciju un sazvērestības teorijas 87 valodās. To dibinājis Šveices sektas Kristus organiskā paaudze vadītājs Ivo Saseks, kurš sevi pasludinājis par glābēju no apokalipses un pielīdzinājis Ādolfu Hitleru Jēzum.
KLA.tv vietnē atrodami maldi par Covid pandēmiju, vakcīnām, 11. septembra teroraktiem Ņujorkā, slepenām organizācijām, Ukrainu un klimata pārmaiņām. Plašāk par KLA.tv meliem Re:Check rakstīja Covid pandēmijas sākumā (šeit). KLA.tv vācu valodas versijā īpaši izplatīti antisemītiski meli.
Secinājums: Tromboze ir ļoti reta Covid potes blakne. 2021. gadā, kad Anglijā bija otrais Covid vilnis, biežāk mira nevakcinētie. Nav pamata apgalvot, ka Covid vakcīnas izraisa vēzi vai saasina tā gaitu.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
