Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Kāda blogere populārā sociālo mediju video stāsta, ka jāatsakās no vairākiem pārtikas produktiem, jo tajos turpmāk būs kukaiņi. Kukaiņus pārtikai drīkst pievienot jau vairākus gadus. Tagad apstiprināts jauns kukaiņu produkts, taču tas nebūt nenozīmē, ka kukaiņi tiks pievienoti visai vai lielai daļai pārtikas.

Video pausts:

“Kūkas, makaroni, maizes, piena un siera produkti! Tas ir tas, ko tev vajadzēs izmest no sava uztura, ja tev nepatīk tārpu vaboles! Eiropas Savienība apstiprināja tārpu kāpuru miltu izmantošanu pārtikā!”

Ar to dalījušies gandrīz 200 Facebook lietotāju. Platformā TikTok video skatīts 72 tūkstošus reižu.

Jau vairākus gadus Eiropas Savienībā noteiktu pārtikas produktu sastāvā drīkst pievienot četru kukaiņu produktus, tajā skaitā miltu melnuļu kāpurus. Šogad EK kā pārtiku apstiprināja īpašu šo kāpuru pulvera veidu – tādu, kas apstrādāts ar ultravioleto (UV) starojumu, jo tas palielina D vitamīna daudzumu. Šis jaunums sacēlis ažiotāžu ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, kur tas pasniegts kā apliecinājums – nākotnē gaļa pienāksies tikai bagātajiem.

Ar UV apstrādāto miltu melnuļa kāpuru pulveri drīkst pievienot maizei, tortēm, makaroniem, kartupeļu izstrādājumiem, sieram un siera izstrādājumiem, augļu un dārzeņu biezeņiem. Taču nav pamata pieņēmumam, ka turpmāk kukaiņi būs visos vai lielā daļā šo produktu. Būtiski, ka nākamos piecus gadus jauno pulveri ražošanā drīkstēs izmantot tikai viens uzņēmums – Francijas Nutri’Earth.

ES tirgū visiem pārtikas produktiem ir obligāti jānorāda sastāvs. Tas attiecas arī uz kukaiņiem. Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests skaidro, ka tad, “ja pārtikas produkta sastāvā ir no kukaiņiem iegūta sastāvdaļa, tā obligāti ir jānorāda marķējumā, piemēram, pulverī samalti Acheta domesticus (mājas circeņi)”. Proti, informācija par kukaiņiem sastāvā  jānorāda gan latviešu, gan latīņu valodā.

Kukaiņu ēšana ir kļuvusi par aktuālu tematu, jo ar katru gadu pasaulē pieaug cilvēku skaits. Apvienoto Nāciju Organizācija paredz, ka 2050. gadā tas varētu sasniegt gandrīz 10 miljardus. Savukārt klimata pārmaiņu, augsnes erozijas un piesārņojuma dēļ pasaulē pieejamā aramzeme sarūk. Šo iemeslu dēļ tiek meklētas dažādas tradicionālo olbaltumvielu alternatīvas, un viena no tām varētu būt kukaiņi, ko uzturā jau tagad lieto vairāk nekā 130 valstīs.

Secinājums: Tas, ka EK ir atļāvusi pārtikai pievienot ar UV starojumu apstrādātu miltu melnuļu kāpuru pulveri, nenozīmē, ka turpmāk tas plaši tiks izmantots maizes, makaronu, piena vai citu produktu ražošanā. ES tirgū visiem pārtikas produktiem jānorāda to sastāvs. Ir skaidri zināms, kuriem pārtikas produktiem drīkst pievienot ar UV starojumu apstrādātu miltu melnuļa kāpuru pulveri.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.