
Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Kopš 2021. gada jūnija ES tirgū pārtikas produktiem atļauts pievienot miltu melnuļa kāpuru pulveri. Šogad Eiropas Komisija kā pārtiku apstiprināja īpašu šī pulvera veidu – tādu, kas apstrādāts ar ultravioleto (UV) starojumu. Produkta apstarošana palielina D vitamīna daudzumu. Sociālajos medijos izplata vēstījumu, ka, iespējams, nebūs prasības norādīt šo pulveri produktu sastāvā. Tam nav nekāda pamata.
Kādā populārā ierakstā pausts:
“Attiecīgi šī gada janvārī tika pieņemts lēmums, ka tas viss ir “drošs, efektīvs un ilgtspējīgs”, tāpēc no šodienas šīs kompānijas ražotais “zaļais” tārpu pulveris ir oficiāls D3 vitamīna avots un turpmāk tiks pievienots attiecīgajiem produktiem. Kas tie par produktiem un kā tos atpazīt, šobrīd nav izpētīts, vai būs prasība vispār norādīt šo sastāvu un kā tas sauksies, pagaidām nezinu.”
Tam nav pamata. ES tirgū visiem pārtikas produktiem ir obligāti jānorāda informācija par sastāvu. Tas attiecas arī uz kukaiņiem. Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests skaidro, ka, “ja pārtikas produkta sastāvā ir no kukaiņiem iegūta sastāvdaļa, tā obligāti ir jānorāda marķējumā, piemēram, pulverī samalti Acheta domesticus (mājas circeņi)”. Proti, kukainis jānorāda gan latviešu, gan latīņu valodā.
Tāpat EK regulā norādīts, kuriem produktiem drīkst pievienot ar UV starojumu apstrādāto pulveri: maizei, tortēm, makaroniem, kartupeļu izstrādājumiem, sieram un siera izstrādājumiem, augļu un dārzeņu biezeņiem. Pieļaujamais daudzums norādīts šeit. Nākamos piecus gadus šo sastāvdaļu ražošanā drīkstēs izmantot tikai Francijas uzņēmums Nutri’Earth. Nav arī pamata paust, ka pulveris kāda veida produktiem “tiks pievienots”. Regula tikai ļauj to darīt.
Maldi par kukaiņiem pārtikā izplatīti arī iepriekš. Re:Check par tiem rakstīja, piemēram, šeit un šeit.
Secinājums: ES tirgū visiem pārtikas produktiem jānorāda to sastāvs. Ir skaidri zināms, kuriem pārtikas produktiem drīkst pievienot ar UV starojumu apstrādātu miltu melnuļa kāpuru pulveri.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
