Puspatiesība – apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta

Gandrīz divarpus tūkstoši Facebook lietotāju dalījušies ar aicinājumu nekavējoties un bez tiesas sodīt ar nāvi ierēdņus, kas pieķerti kukuļņemšanā. Šādu sodu kukuļņēmējiem piemērojot Ķīnā. Lai gan Ķīnā par kukuļņemšanu var piespriest nāvessodu, tas notiek ļoti reti.

Ieraksts publicēts februārī, un tagad atkal kļuvis populārs. Tajā pausts:

“Latvijai būtu jāmācās no ķīniešiem. Ja ierēdni pirmdien pieķer kukuļņemšanā, tad jau sestdien ir bēres.”

Ķīnas krimināllikumā ir noteikts, ka par kukuļņemšanu vairāk nekā 100 tūkstošu Ķīnas juaņu jeb aptuveni 13 tūkstošu eiro apmērā draud vismaz desmit gadu cietumsods. Ja apstākļi ir īpaši nopietni, var piespriest arī nāvessodu. Taču tas nenotiek tiek vienkārši, kā pausts ierakstā.

Pirmkārt, nāvessods obligāti jāapstiprina valsts Augstākajai tiesai. 

Otrkārt, nāvessodu piespriež ļoti reti. Pēc publiski pieejamās informācijas kopš 2012. gada no aptuveni četriem miljoniem Ķīnas amatpersonu, kas sodītas saistībā ar korupciju, nāvessods piespriests trim. Šogad 17. decembrī Ķīnā pēc divu gadu ilgas tiesāšanās nogalināja pilsētas Huhhotas politiķi Li Cjaņpinu. Viņu atzina par vainīgu gandrīz 76 miljonu eiro liela kukuļa ņemšanā, aptuveni 329 miljonu eiro nozagšanā no valsts un sadarbībā ar organizētās noziedzības grupējumiem. Iepriekš nāvessods piespriests bijušajam valsts bankas China Huarong valdes priekšsēdētājam Lai Sjaomiņam un ģenerāldirektoram Bai Tjaņhui, attiecīgi par 237 un 144 miljonu eiro lielu kukuļu ņemšanu. Oficiāli dati par nāvessodiem Ķīnā publiski nav pieejami.

Tāpat jāmin, ka Ķīnā nāvessoda piespriešana nenozīmē, ka tas tiks izpildīts. Ja vien netiek atzīts, ka sods jāizpilda nekavējoties, notiesājam var piešķirt divu gadu pārbaudes laiku. Ja tajā netiek veikts mērķtiecīgs noziegums, notiesātais saņem 25 gadu cietumsodu vai mūža ieslodzījumu.

Secinājums: Ķīnā par kukuļņemšanu var piespriest nāvessodu, taču tas notiek ļoti reti.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.