Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook vairāk nekā 450 lietotāji dalījušies ar video, kurā imunologs Lauris Līcītis apgalvo, ka vakcīnu kvalitātes kontroli veic tikai paši ražotāji. Tā nav taisnība, jo Eiropā katru pošu partiju pārbauda EEZ valstu oficiālās zāļu kontroles laboratorijas. Nav arī nekāda pamata Līcīša minējumam, ka bērnu vakcīnās varētu būt “Covid elementi”.

Līcītis pauž:

“Tagad ir izplatīts… iet tautās diezgan plašumā, ka it kā var būt tā, ka pie bērnu vakcīnām tagad sākt likt klāt Covid elementus, kas, protams, ir virzīti uz kaut kādu mērķi – organisma orientēšanu uz kaut kādu saslimšanu ar kaut kādu vīrusu. (..) Iespējams, ka tas ir “feiks”. (..) Kur ir garantija, ka tas tā nav?”

Latvijas bērnu vakcinācijas kalendārā nav nevienas potes, kurā būtu jebkādi “Covid elementi”. Vakcīnu sastāvu var izlasīt zāļu aprakstā Zāļu reģistra mājaslapā (šeit).

Vēlāk video Līcītis saka:

“Ja jūs pajautāsiet, kā tiek nodrošināta vakcīnu kvalitātes kontrole? Kas to dara? Izrādās, ka pats ražotājs!”

Pirms kāda vakcīna nonāk ES tirgū, ražotājs veic klīniskos pētījumus, kuros tam jāpierāda potes efektivitāte un drošums. Informāciju par klīniskajiem pētījumiem un citu dokumentāciju izvērtē divas Eiropas Zāļu aģentūras zinātniskās komitejas, kurās darbojas neatkarīgi eksperti no visu ES dalībvalstu nacionālajām zāļu aģentūrām: Cilvēkiem paredzētu zāļu vērtēšanas komiteja un Farmakovigilances riska vērtēšanas komiteja.

Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) skaidro, ka katrai vakcīnu partijai pārbauda, vai vakcīnu sastāvs ir tāds pats, kā regulējošo iestāžu apstiprinātajos dokumentos. Šo   kvalitātes kontroli veic nevis ražotājs, bet EEZ valstu oficiālās zāļu kontroles laboratorijas (ang. – official medicines control laboratories, OMCL). Laboratorijas pārbauda, kādas vielas ir vakcīnu sastāvā un kādā daudzumā.

Zāļu kontroles laboratorijas sertificē Eiropas Padomes izveidota institūcija, laboratoriju saraksts redzams šeit. To vidū ir arī Latvijas ZVA Zāļu ekspertīzes laboratorija. Taču tā neveic imunoloģisko preparātu, tajā skaitā vakcīnu, kvalitātes kontroli. To Latvijā nonākošajām vakcīnam veic citās EEZ valstīs.

Vēsturiski infekciju slimības bija galvenais bērnu nāves cēlonis. Pēdējo 100 gadu laikā vairums šo infekciju ir iegrožotas vai pilnībā apkarotas, pateicoties vakcīnām. Plašāk par to Re:Check iepriekš rakstījis šeit.

Secinājums: Nav nekāda pamata lēst, ka Latvijā bērnu potēs būtu kādi “Covid elementi”. Nav taisnība, ka vakcīnu kvalitātes kontroli veic tikai paši ražotāji. Katras potes partijas atbilstību dokumentācijai pārbauda EEZ valstu oficiālās zāļu kontroles laboratorijas. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.