Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Divos populāros Facebook video lēsts, ka animācijas seriāls Simpsoni esot prognozējis viesuļvētru Miltons, kas patlaban plosās ASV Floridas štatā. Pirmajā video redzamie Simpsonu kadri nav nekādā veidā ar to saistīti. Savukārt otrajā video izmantota mākslīgā intelekta māksla, lai radītu iespaidu, ka Simpsoni iepriekš zinājuši par vērienīgo vētru.

Pirmajā video redzamās Simpsonu ainas no 8. sezonas 8. sērijas, kurā Springfīldas pilsētu ASV skar spēcīga vētra. Sērijā nav minēta Florida un tajā nav attēlots Miltona radītie postījumi, piemēram, plūdi.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Otrajā video mākslīgi radīta balss stāsta par Simpsonu sēriju Springfīldas vētra (ang. – Springfield Storm). Seriālu un filmu datubāzē IMDB nav sērijas ar šādu nosaukumu. Video it kā attēlotas ainas ar vētras izraisītajiem plūdiem, taču to “ekrānuzņēmumi” patiesībā ir radīti ar mākslīgā intelekta palīdzību. Par to liecina seriālam neraksturīgas sejas, neloģisks teksts un tēli ar pārāk daudz pirkstiem vai trūkstošām ķermeņa daļām.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Ir vairākas pazīmes, pēc kurām var lēst, ka attēls radīts ar mākslīgo intelektu. Tās ir, piemēram, nesalasāms teksts vai tāds, kam nav nekādas nozīmes, dīvainas ķermeņa daļas (zobi, pirksti, ausis, mati), neiespējamas struktūras, asimetriskas sejas, neloģisks priekšmetu izvietojums, miglains fons un savāda gaisma.

Secinājums: Seriāls Simpsoni nav prognozējis viesuļvētru Miltons.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.