Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Vairāki simti Facebook lietotāju dalījušies ar video, kurā parādīti animācijas seriāla Simpsoni it kā prognozētie notikumi. Seriāla veidotāji esot zinājuši par šā gada plūdiem Dubaijā un Brazīlijā, traģiskajiem notikumiem 2021. gadā Astroworld festivālā ASV un ugunsgrēku Parīzes Dievmātes katedrālē 2019. gadā. Tas ir pilnīgs izdomājums – ainas, kas it kā pierāda pareģojumus, ir izrautas no konteksta, rediģētas vai pilnībā safabricētas.
2024. gada Plūdi Dubaijā un Brazīlijā
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Šogad aprīļa vidū Apvienoto Arābu Emirātos plosījās spēcīgākās lietusgāzes pēdējo 75 gadu laikā. To iespaidā applūda valsts apdzīvotākā pilsēta Dubaija. Video redzamais attēls ar Simpsonu tēliem nav no seriāla un, visticamāk, ir radīts ar mākslīgā intelekta palīdzību. Par to liecina tas, ka attēlā viens un tas pats tēls – Homērs Simpsons – redzams vairākas reizes. Turklāt Homēram, kurš atrodas priekšplānā, labajai rokai ir pieci pirksti (Simpsonu tēliem ir četri pirksti). Savukārt fonā esošajiem tēliem ir miglainas un seriālam neraksturīgas sejas.
Video maldināts arī par maija plūdiem Brazīlijas Riugrandi du Sula štatā. Tajos gāja bojā ne mazāk kā 177 cilvēki, bet vairāk nekā pusmiljonam iedzīvotāju nācās pamest mājas.
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Video redzamā Simpsonu aina nav nekādi saistīta ar Brazīliju. Tā ir ņemta no 14. sezonas 10. sērijas, kurā Homērs Simpsons, iespējams, nokaitina dievu, pilsētā sākas spēcīgas lietusgāzes un uz pāris minūtēm ir plūdi.
Ugunsgrēks Parīzes Dievmātes katedrālē
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
2019. gada 15. aprīlī Parīzes Dievmātes katedrāle smagi cieta ugunsgrēkā. Simpsonu ekrānuzņēmums ņemts no 19. sezonas 7. sērijas, ko pārraidīja 2007. gadā. Sērijā redzama Sprīngfīldas Dievmātes katedrāle, un tā nav aizdegusies – liesmas attēlam ir pieliktas klāt.
Avots: Ekrānuzņēmums no YouTube.
Traģiskie notikumi Astroworld festivālā
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
2021. gadā Astroworld festivālā ASV Teksasas pilsētā Hjūstonā repera Trevisa Skota uzstāšanās laikā izcēlās jūklis un panika. Rezultātā pūlī tika samīdīti un savainoti vairāki simti cilvēku, un desmit gāja bojā. Re:Check neatrada, ka video redzamā piepūšamā Trevisa Skota galva jebkad bijusi seriālā Simpsoni. Attēls, visticamāk, ir kāda Simpsonu fana veidota kolāža.
Apple jauktās realitātes brilles
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Pērn vasarā tehnoloģiju uzņēmums Apple nāca klajā ar jauktās realitātes brillēm Vision Pro. Taču nav pamata apgalvot, ka Simpsoni paredzēja šo produktu. Primitīvi virtuālās un jauktās realitātes briļļu prototipi eksistējuši jau kopš pagājušā gadsimta vidus. Pēc tīmeklī atrodamās informācijas pirmās komerciāli pieejamās brilles 1989. gadā sāka ražot uzņēmums VPL Research.
Tāpat jāmin, ka video redzamais Simpsonu ekrānuzņēmums ir nevis no kādas 2000. gada sērijas, bet 28. sezonas 2. sērijas, kas tika raidīta 2016. gadā.
Vulkāna izvirdums Palmas salā
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
2021. gada oktobrī vērienīga vulkāna izvirduma dēļ nācās evakuēties astoņiem tūkstošiem Spānijai piederošās Palmas salas iedzīvotāju. Simpsoni to neparedzēja. Video redzamais ekrānuzņēmums ir no 2004. gadā raidītās 16. sezonas 4. sērijas, kuras sižetam nav nekādas saistības ar Palmas salu vai Spāniju.
Madonnas koncerts
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Video maldināts, ka Simpsoni esot paredzējuši kādu dziedātājas Madonnas koncertu 2024. gadā. Tā nav taisnība. Pirmkārt, Simpsonu ainā redzama nevis Madonna, bet Lēdija Gāga. Otrkārt, šī sērija ir no 2012. gada. Treškārt, video redzamais Madonnas koncerts ir viņas uzstāšanās 2015. gada Grammy balvā.
Modes nama Balenciaga kleita
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Video redzama aina, kurā Mārdža Simpsone ir tērpusies modes nama Balenciaga 2020. gada vasaras kolekcijas kleitā. Simpsonu aina nav no 2002. gada, bet no 2021. gada īsfilmas, ko seriāla veidotāji sagatavoja 2021. gada Parīzes modes nedēļai.
Secinājums: Seriāls Simpsoni nav prognozējis video redzamos notikumus. “Prognozes” balstās uz rediģētiem attēliem vai no konteksta izrautiem klipiem, kuriem nav nekādas saistības ar notikumiem, kurus tie it kā paredzējuši.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.