Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Šogad septembrī Latvija iesaistīsies ES mēroga projekta EUVABECO pilotprogrammā, kurā plānots izstrādāt un izmēģināt dažādus ar vakcināciju saistītus rīkus. Taču sociālajos medijos izskanējuši maldi, ka projekts it kā paredz piespiedu vakcinēšanos un jaunu pošu testēšanu. Tā nav taisnība.
Eiropas vakcinācija pēc Covid jeb EUVABECO ir starptautisks projekts ar mērķi izstrādāt pierādījumos balstītus vakcinācijas rīkus, kurus nākotnē varētu izmantot Eiropas valstis. Pirmais ir klīnisko lēmumu sistēma, kurā pacientiem būtu pieejami pamatoti ieteikumi par vakcināciju. Otrais ir skrīninga sistēma, kas palīdzētu apzināt un aicināt vakcinēties neaizsargātās cilvēku grupas. Trešais ir ES līmeņa universāla elektroniska vakcīnu lietošanas instrukcija. Ceturtais ir modelēšanas un prognozēšanas rīks, kas ļautu novērtēt sabiedrības veselības pasākumu ietekmi. Piektais un pēdējais ir portatīva digitālā vakcinācijas karte ar vienotu vakcinācijas datu formātu.
Latvijā piedalīsies klīnisko lēmumu sistēmas, vakcinācijas kartes un vakcīnu lietošanas instrukcijas pilotprojektos.
Atsevišķi sociālo mediju lietotāji šo projektu saista ar piespiedu vakcināciju un nepamatoti lēš, ka jau Covid potes esot masveidā nogalinājušas cilvēkus. Piemēram, kāds cilvēks Facebook projektu sauc par veidu, “kā turpināt izvest genocīdu”. Tikmēr cits zināms maldinātājs biedē, ka “potēšanas kampaņa” neesot beigusies un EUVABECO projekts balstās uz “spaidu potēšanu”.
Savukārt sīkpartijas Suverēnā vara līdere un bijusī Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko kādā video Latvijas piedalīšanos projekta pilotprogrammā pasniedz šādi: “Latvija! Kas grib testēt vakcīnas? Latvija!”
Nav nekādu pierādījumu, ka projekts paredz piespiedu vakcinēšanos, jaunu vakcīnu testēšanu vai apņemšanos nākotnē sākt kādu potēšanās kampaņu. Kā jau minēts, projekta ietvaros plānots izstrādāt noteiktus ar vakcinēšanos saistītus rīkus, nevis uzspiest kādu konkrētu politiku.
Tāpat nav pamata vakcināciju pret Covid saukt par genocīdu. Nāves pēc Covid potēm ir ļoti retas. Pēc Eiropas Zāļu aģentūras datiem līdz 2023. gada aprīlim visā Eiropas Savienībā bijuši 11 448 ziņojumi par nāves gadījumiem pēc Covid potes. Taču nav apstiprināts, ka šajos gadījumos nāves iemesls bijusi vakcīna. Salīdzinājumam tolaik ES iedzīvotāji bija saņēmuši vairāk nekā 945 miljonus Covid pošu devu. Tas ir nedaudz vairāk nekā viens ziņojums uz 100 000 pošu devu.
Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka EUVABECO paredz piespiedu vakcinēšanos un jaunu vakcīnu testēšanu. Vakcinācija pret Covid nebija genocīds.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.