Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Homeopātiskās aptiekas jeb SIA Homeopātija publicētā video kāda ārste homeopāte stāsta par ērču pārnēsātā encefalīta un Laimas slimības ārstēšanu ar homeopātiskiem līdzekļiem. Infektologi ne vienas, ne otras slimības ārstēšanā neiesaka lietot homeopātiskos līdzekļus. Pret Laima slimību parasti izraksta antibiotikas, savukārt pret ērču encefalītu specifisku zāļu nav un ārsti iesaka pret to laikus vakcinēties.

Homeopāte video vispirms runā par Laimas slimību. Viņa stāsta, ka tradicionālajā medīcīnā to ārstē ar antibiotikām, un kā alternatīvu piedāvā arī homeopātiju:

Ir [homeopātijas] skolas, kuras uzskata – un es turēšos pie šiem uzskatiem, – ka ir jādod divi preparāti. Tur ir vesela shēma. Ir tāds preparāts Ledum, kuru mēs dodam vispirms ar zemāku potenci. Pēc divām nedēļām dodam ar augstāku potenci. Un beidzam ar borēlijas nozodi.”

Viņa turpina par ērču encefalītu: “Kas attiecas uz ērču encefalītu, vienas no galvenajām zālēm ir Gelsemium.”

Kas ir homeopātija?

Homeopātija ir alternatīvās medicīnas metode, kuru 18. gadsimtā aizsāka vācu ārsts un tulks Semjuels Hānemans. Homeopātiskie preparāti nav tas pats, kas herbālie jeb augu izcelsmes ārstniecības līdzekļi. Metode balstās uz diviem principiem.

Pirmais ir tā sauktais daudzkārtējā atšķaidījuma princips. Proti, aktīvā viela tiek atšķaidīta miljonus reižu – tik daudz, ka maz ticams, ka viela vispār atrodama preparāta pudelītē vai tabletē. Piemēram, Homeovox tabletēs aktīvo vielu koncentrācijas ir 6K jeb 6CH. Tas nozīmē, ka viela ūdenī atšķaidīta 1:100 un iegūtais šķīdums šādi tiek atšķaidīts vēl piecas reizes. Rezultātā atšķaidījums ir viens pret triljonu (skaitlis ar 12 nullēm). Līdzīgu atšķaidījumu var iegūt, piemēram, ieberot šķipsniņu aktīvās vielas Rāznas ezerā. Homeopātijas piekritēji lēš, ka milzum lielā atšķaidīšana un sakratīšana atmodina zāles, bet daži arī apgalvo, ka aktīvā viela šķīdumā atstāj sava veida atmiņu vai enerģiju.

Otrs princips ir ideja, ka līdzīgs ārstē līdzīgu. Proti, ja kaut kas izraisa slimību, tad šī pati viela vai organisms ļoti mazās devās palīdzēs no tās izveseļoties. Hānemans pie principa nonāca, eksperimentējot ar hinīnkoka mizu, ko tolaik efektīvi izmantoja malārijas ārstēšanai (mūsdienās lieto attīrīto vielu hinīnu). Hānemans lietojis mizu uzturā, līdz viņam esot sācies drudzis. Slimības cēlonis tolaik vēl nebija atklāts, un tā kā gan slimība, gan mizas ēšana izsauca drudzi, Hānemans pieņēma ideju, ka “līdzīgs ārstē līdzīgu”.

Ne pirmais, ne otrais princips nav balstīts zinātnē, un akadēmiskos žurnālos publicētie pētījumu apkopojumi liecina, ka homeopātiski līdzekļi nav efektīvāki par placebo. Taču par spīti zinātnieku secinātajam homeopātiskie līdzekļi ir iekļauti Latvijas Zāļu valsts reģistrā un ir nopērkami teju katrā Latvijas aptiekā.

Vai ar homeopātiju ārstē Laimas slimību un encefalītu?

Laimas slimību izraisa atsevišķu borēlijas ģinšu baktērijas. Biežākais simptoms ir ādas apsārtums, taču infekcija var skart arī nervu sistēmu vai sirdi. Retos gadījumos tā var beigties ar nāvi. Kā portālā Doctus.lv norāda Latvijas mediķi, slimību parasti ārstē ar antibiotikām. Tā ir terapija, ko iesaka arī, piemēram, Latvijas, ASV un Lielbritānijas veselības institūcijas. To rekomendācijās nav ne homeopātes video minēto, ne citu homeopātisko līdzekļu.

Arī zinātniskās literatūras rīkā Google Scholar ārpus alternatīvās medicīnas žurnāliem Re:Check neatrada nevienu akadēmisku publikāciju, kurā pierādīta homeopātisko līdzekļu efektivitāte pret Laimas slimību.

Ērču encefalīts ir vīrusa infekcija, kas izpaužas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Smagākos gadījumos vīruss var radīt iekaisumu muguras un galvas smadzenēs, kas var novest pie hospitalizācijas vai nāves. Kā norāda Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs un citas veselības institūcijas, pret slimību nav specifisku zāļu. Ārsti nodarbojas ar simptomu mazināšanu un, ja nepieciešams, dzīvības uzturēšanu. Arī šīs slimības gadījumā zinātniskā literatūra neapliecina homeopātisko līdzekļu efektivitāti. Specifisku zāļu pret ērču encefalītu nav, bet Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka pret to var aizsargāties, laikus vakcinējoties.

Re:Check Homeopātiskajai aptiekai e-pasta vēstulē jautāja, kāpēc tā iesaka video minētos preparātus. Aptieka atbildē skaidroja, kas ir homeopātija, ārsts-homeopāts, homeopātiskā aptieka un homeopātiskās zāles. Tāpat aptieka norādīja, ka Latvijā pēc Ārstniecības likuma ārsts profesionālajā darbībā ir brīvs un viņam ir tiesības dot atzinumu par pacienta veselības stāvokli un ārstēšanu, bet Pacientu tiesību likums nosaka pacienta tiesības izvēlēties ārstu un ārstniecības iestādi.

Secinājums: Homeopātija ir zinātniski nepamatota alternatīvās medicīnas metode. Veselības institūcijas neiesaka Laimas slimības un ērču encefalīta ārstēšanā lietot homeopātisko līdzekļus.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.