Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajā medijā Facebook izplatīts ieraksts par to, ka ārsti esot mākslīgi “uzbūruši” Covid nāvju statistiku, nogalinot pacientus. Ieraksta autore to pamato ar kāda pensionēta māszinību profesora video, kurā viņš ārpus konteksta pārstāsta četru Skotijas iedzīvotāju liecības. Nav pierādījumu, ka Covid nāvju skaits ir mākslīgi “uzpūsts” vai ka ārsti esot mērķtiecīgi kaitējuši slimības pacientiem.
Ierakstā pausts:
“Izlasīju par Skotijas Covid izmeklēšanas komisijas ziņojumu. Vecie cilvēki tika vienkārši nozāļoti ar “dzīves beigu” zālītēm. Tas pats Anglijā, tas pats jau sen skandalozi bija atklājies Zviedrijā – pateicoties pāris godprātīgiem ārstiem, kas nepaklusēja un sacēla lielu traci.. (..) P. S. Šis ieraksts nav par vakcīnām, bet par to, kā mākslīgi uzbūra Covid nāves statistiku. Cilvēki devās uz slimnīcu pēc palīdzības ar vai no Covid komplikācijām, pneimonijas un tā, bet saņēma ātru un iedarbīgu palīdzību nomirt ar morfīnu un Midazolam, spēcīgu medikamentu, ko dod mirstošajiem, lai atvieglotu nomiršanu.”
Komentāros ieraksta autore ievietojusi saiti uz māszinību doktora Džona Kembela video par ierakstā minēto “Skotijas Covid izmeklēšanu”. Kembels kļuva populārs pandēmijas laikā, sociālajos medijos publicējot maldinošus video par Covid un vakcīnām.
Skotijā pēc sabiedrībai nozīmīgiem notikumiem vai strīdīgiem politiskiem lēmumiem veic likumā noteiktas izmeklēšanas (ang. – staturory inquiry). Tajās valdība deleģē neatkarīgu darba grupu analizēt varas iestāžu rīcību un tās sekas. Šajā gadījumā darba grupa pēta Skotijas Covid pandēmijas apkarošanas stratēģiju no 2020. gada janvāra līdz 2022. gada decembrim. Izmeklēšanā izmanto vairākus avotus: pašas darba grupas izvēlētus jomas ekspertus, dažādas organizācijas, sabiedrības locekļus un akadēmiskus pētījumus. Noteiktām organizācijām vai personām liecības jāsniedz obligāti, taču brīvprātīgi tās var sniegt ikviens. Visas liecības publiski pieejamas šeit.
Ierakstā paustās informācijas avots Džons Kembels savā video runā par trīs cilvēkiem, kuru vecākā gadu gājuma ģimenes locekļi 2020. gadā esot dzīvojuši aprūpes namos, saķēruši Covid un neilgi pēc diagnozes nomiruši. Liecībās teikts, ka seniori saņēmuši medikamentu Midazolam, ko izmanto paliatīvajā aprūpē, piemēram, lai samazinātu trauksmi un atvieglotu elpošanu. Retos gadījumos Midazolam var izraisīt miegainību, spēcīgu uzbudinājumu, atmiņas traucējumus vai nopietnas elpošanas problēmas, kas var beigties ar nāvi. Viens seniors arī saņēma morfīnu.
Visi trīs liecību sniedzēji sūdzējušies par neadekvātu komunikāciju no mediķu vai aprūpes personāla puses, bet viens apgalvojis, ka viņa tuvinieks nogalināts mērķtiecīgi.
Kembels video min arī ceturto liecību, ko sniedza kāda Skotijas aprūpes nama darbiniece. Viņa atbildēja uz jautājumiem par ārstu pieejamību pandēmijas laika – ārsti neesot spējuši ierasties uz vietas, proti, viņi sniedza konsultācijas un izrakstīja zāles pa telefonu. Kembels ārpus konteksta izvelk vienu teikumu, kurā darbiniece stāsta, ka 90% gadījumu, kad Covid pacientiem nekļuva labāk, ārsti izrakstīja medikamentus “katram gadījumam” (angliski – just in case medicines). Tie galvenokārt zāles pret sāpēm, trauksmi, elpas trūkumu un nelabumu. Liecībā nav minēti konkrēti medikamenti vai ka tie izrakstīti bez pamatojuma. Tos parasti izraksta iepriekš, lai nepieciešamības gadījumā pacientam nebūtu jāgaida.
Nevienā no četrām liecībām nav sniegti pierādījumi, ka Skotijas veselības aprūpes sistēma kādu nogalinājusi vai mērķtiecīgi ļāvusi cilvēkiem nomirt. Kā minēts iepriekš, tikai vienā liecībā minēta apsūdzība slepkavībā.
Facebook ieraksta autore piemin kādu izmeklēšanas ziņojumu. Patlaban publicēts tikai starpposma ziņojums Tiec uzklausīts, kurā apkopotas 675 no vairāk nekā 4000 Skotijas iedzīvotāju liecībām par pieredzi pandēmijā. Arī tajā nav nekā, kas liecinātu par cilvēku nogalināšanu vai sistēmiski neadekvātu aprūpi. Taču darba grupa secināja, ka cilvēki ir sūdzējušies par komunikācijas problēmām un laikus nediagnosticētām slimībām. Ziņojums publiski pieejams šeit.
Secinājums: Nav pamata apalvot, ka ārsti nogalinājuši Covid pacientus, lai palielinātu nāves gadījumu skaitu.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.