Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Eiropas Komisijas viceprezidents un Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāts Valdis Dombrovskis (Jaunā Vienotība) uz jautājumu, vai Latvijā būtu jāatzīst citās dalībvalstīs reģistrētās viendzimuma laulības, atbildēja ar komentāru “ja nemaldos, tāds regulējums Eiropas Savienībā jau pastāv”. Tā nav taisnība, jo tādu noteikumu nav.

Par šo tematu bija runa Latvijas Televīzijas raidījumā Kas notiek Latvijā?, kur uz jautājumiem atbildēja Jaunās vienotības un Progresīvo Eiroparlamenta kandidāti. Raidījuma vadītājs Jānis Domburs norādīja uz punktu Progresīvo programmā, ka visām “valstīm jāatzīst arī ģimenes, kas reģistrētas citā dalībvalstī.” Uz jautājumu, vai Jaunā vienotība arī atbalsta citās dalībasvalstīs reģistrēto viendzimuma laulību atzīšanu Latvijā, Dombrovskis atbildēja:“Ja nemaldos, tāds regulējums Eiropas Savienībā jau pastāv.” Pēc citu diskusijas dalībnieku iebildēm Dombrovskis piebilda: “Par pārrobežu situācijām.”

Šāda regulējuma nav. To sarakstē ar Re:Check atzina Valda Dombrovska priekšvēlēšanu komandas pārstāvis Rūdolfs Putniņš.

Putniņš skaidro, ka Dombrovskis esot domājis ES Padomes regulu, kas paredz nodrošināt vienā dalībvalstī noteikta vecāka statusa atzīšanu arī citās ES valstīs. Proti, kandidāts esot sajaucis regulas, taču janorāda, ka arī šī regula vēl nav spēkā. “Valdis Dombrovskis Eiropas Komisijā atbild par ekonomikas un tirdzniecības jautājumiem, līdz ar to niansēs nepārzina jautājumus attiecībā uz ģimeņu tiesībām un laulību regulējumu. Attiecīgi arī minētais komentārs netika izteikts kategoriskā formā, bet ar atrunu “ja nemaldos”,” raksta Putniņš.

Secinājums: ES nav noteikumu, kas liek vienā dalībvalstī reģistrētu laulību atzīt arī visās pārējās.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.