Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs
Pagājušajā nedēļā Saeimas deputāts Mārcis Jencītis (Latvija pirmajā vietā) biedēja savus Facebook sekotājus, ka vēl tapšanas procesā esošais Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pandēmiju nolīgums apdraud valstu suverenitāti. Līdzīgi apgalvojumi izskan jau vairākus gadus, taču tiem nav nekādu pierādījumu.
2021. gada maijā Eiropas Savienības Padome atbalstīja PVO lēmumu izstrādāt starptautisko nolīgumu par pandēmijām jeb tā saukto pandēmiju līgumu, kurā noteiktas parakstītājvalstu tiesības un pienākumi pandēmijas gadījumā. Patlaban ir pieejams līguma melnraksts (šeit), un tā gala versija izskatīšanai jānodod šogad maijā – 77. Pasaules Veselības asamblejā. Līgums paredz, ka valstis koncentrēsies uz vairākiem ar pandēmijām saistītiem aspektiem, piemēram, to novēršanu, vispārēju un vienlīdzīgu piekļuvi medicīniskiem risinājumiem un valstu sadarbību. Parakstīšanas gadījumā parakstītājvalstis apņemas sasniegt tajā noteiktos mērķus. Piemēram, viens no punktiem paredz, ka parakstītājvalstis investēs kompetenta veselības aprūpes personāla apmācīšanā, nodrošināšanā un aizsargāšanā (valsts iespēju robežās).
Ap šo līgumu apvītas daudz un dažādas sazvērestības teorijas – galvenokārt maldi, ka tā parakstīšana sniegs PVO vai ANO varu pār parakstītājvalstīm. Latvijā šādus maldus izplata Saeimas deputāts Mārcis Jencītis. Viņš Facebook raksta:
“Kā zināms, šobrīd notiek sarunas par tā saucamo PVO “pandēmijas līgumu”, kas draud atņemt valstīm suverenitāti un piešķirt PVO plašas pilnvaras jaunu pandēmiju gadījumā. Līguma parakstīšanas termiņš ir 2024. gada maijs.”
Pandēmijas līgumā nav noteikti konkrēti pasākumi, kas būtu jāveic parakstītājvalstīm. Proti, tajā noteiktos mērķus valstis var sasniegt pēc saviem ieskatiem saskaņā ar valsts tiesību aktiem.
Nav nekāda pamata lēst, ka nolīgums apdraud valstu suverenitāti. Kā akadēmiskajā žurnālā Lancet norāda ANO un veselības institūciju pārstāvji, PVO nav juridiska spēka lemt par veselības jautājumiem valstī. “PVO ģenerāldirektors un personāls nevar īstenot lēmumus, piemēram, noteikt lokdaunus, ieviest vakcinācijas mandātus vai diktēt robežu atvēršanu vai slēgšanu. Šādi lēmumi paliek katras valsts suverēnajā kompetencē,” skaidrots rakstā. Arī PVO līguma biežāk uzdoto jautājumu mājaslapā norādīts, ka parakstītājvalstis pašas izlemtu par jebkādu rīcību, ņemot vērā savus likumus un regulējumu.
Re:Check līguma melnrakstā neatrada nekādas sankcijas vai citas sekas tam, ka parakstītājvalstis nerīkojas, lai sasniegtu noteiktos mērķus. Tāpat jau minētajā PVO jautājumu mājaslapā skaidrots, ka: “starptautisko likumu vispārējais princips ir tāds, ka, tiklīdz tiesību akts stājies spēkā, tas ir saistošs tā līgumslēdzējiem, un šīm pusēm tas ir jāpilda uz goda vārda.” Turklāt PVO dalībvalstīs jau spēkā esošie Starptautiskie veselības aizsardzības noteikumi (SVAN) ne vienmēr tiek pildīti. Akadēmiskajā žurnālā Global Jurist starptautiskās likumdošanas profesors Andrea Spanjolo raksta, ka PVO nav spējīga piemērot sankcijas dalībvalstīm, kas pārkāpj Starptautiskos veselības aizsardzības noteikumus vai rīkojas pretēji oficiāliem PVO ieteikumiem. Jāpiebilst, ka jebkura parakstītājvalsts drīkst no vienošanās izstāties, ja ir pagājuši divi gadi, kopš līgums tajā stājies spēkā.
Augstāk minētais parāda – nav pamata apgalvot, ka pandēmiju nolīgums ļautu Pasaules Veselības organizācijai pandēmiju laikā pārņemt varu pār valstīm vai dotu tām kādas pilnvaras kontrolēt valsti.
Kā informācijas avotu sava ieraksta komentāros Jencīts ievietojies saiti uz rakstu Kanādas katoļu ziņu vietnē Life Site News, kuru aizsāka pretabortu lobijorganizācija Campaign Life Coalition. Rakstā nav nekādu pierādījumu, ka nolīgums apdraud valstu suverenitāti. Kā norāda mediji, tostarp katoļu žurnāls Commonweal, Life Site News regulāri izplata nepatiesu informāciju par Covid un vakcīnām. ASV faktu pārbaudītāji Snopes vietni Life Site News raksturo kā “pazīstamu maldinošas informācijas izplatītāju”.
Re:Check e-pasta vēstulē jautāja Jencītim, kādā veidā konvencijā apdraud valstu suverenitāti un pilnvaras līgums sniegtu PVO. Uz to deputāts atbildēja, ka “konkrētā ieraksta mērķis ir izcelt PVO ģenerālsekretāra Tedrosa Adanoma Gebrejesusa sacīto par gaidāmo pandēmiju, kas varētu būt 20 reizes bīstamāka par nesen piedzīvoto pandēmiju, nevis analizēt konkrēto plānoto starptautisko dokumentu.”
Jencītis minēja līguma melnraksta 17. punktu, kas it kā paredz, ka “PVO izstrādātais starptautiskais normatīvais akts tiks pilnībā ieviests nacionālajos tiesību aktos.” Lai gan dokumentā norādīts, ka parakstītājvalstis sasniedz mērķus atbilstoši nacionālajam kontekstam, deputāts raksta, ka “Latvijas valdība bieži nekritiski pieņem dažādas starptautiskās normas, nepielāgojot nacionālajai situācijai.” Pilnu atbildi iespējams izlasīt šeit.
Secinājums: Deputātam Jencītim nav taisnība, ka topošais PVO pandēmiju nolīgums apdraud parakstītājvalstu suverenitāti.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.