Nav taisnība apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Ceturtdien, 14. decembrī, Eiroparlamenta deputāti balsos par ES Padomes regulu ar mērķi novērst gadījumus, kad viena ES dalībvalsts atzīst bērna vecāku tiesības, bet citas – ne. Tuvojoties balsojumam, portāls NRA publicēja maldiem pilnu rakstu, biedējot, ka Eiropas Parlaments likvidēs jēdzienu “tēvs” un “māte”. Lai gan regulas tekstā nekā tāda nav, šos maldus pārpublicēja arī Saeimas deputāts Andris Kulbergs (Apvienotais saraksts).

Pērn decembrī Eiropas Komisija nāca klajā ar likumprojektu, kas paredz, ka vienā ES dalībvalstī atzīts vecāku statuss un tiesības ir jāatzīst arī citās. Tas attiektos arī uz viendzimuma ģimenēm, kurās aug bērni. Tāpat regulas 46. pantā paredzēts izveidot vecāku apliecības – dokumentu, ar ko bērns vai viņa likumīgais pārstāvis citā valstī var pierādīt, ka ir konkrētā bērna tēvs vai māte. Apliecību varēs saņemt pēc pieprasījuma un tās izmantošana nav obligāta. Tā arī neaizstās dalībvalstīs līdzīgam nolūkam izmantotus iekšējus dokumentus, piemēram, bērna dzimšanas apliecības.

norādīts Eiropas Parlamenta lapā, “valdībām nebūs jāmaina nacionālie noteikumi par vecāku tiesībām, piemēram, jāatzīst surogācija, bet tām būs jāatzīst citas ES dalībvalsts atzītais vecāku statuss, neatkarīgi no tā, kā bērns ir ieņemts, dzimis vai kāda veida ģimenē dzīvo.” Tajā norādīts, ka pieņemt pamatnoteikumus par ģimenes tiesībām, piemēram, par ģimenes definīciju un noteikumus par bērna vecāku stāvokļa konstatēšanu, ir dalībvalstu ekskluzīvā kompetencē. Tomēr ES var pieņemt pasākumus, kas attiecas uz tiem ģimenes tiesību aspektiem, kuriem ir pārrobežu ietekme. Kā norādīts regulas skaidrojošajā tekstā, pašlaik, iebraucot citā dalībvalstī, juridiski bērni var zaudēt savus vecākus un regulas uzdevums ir to novērst. 

Saeimas deputāts Andris Kulbergs platformā X jeb Twitter vedināja domāt, ka turpmāk vecāki būs nevis tēvs un māte, bet vecāks Nr. 1 un vecāks Nr. 2, un viņš tam nepiekrītot. Kulbergs rakstīja:

“Lūk jums ir tūlītējs rezultāts partnerattiecību, Stambulas konvencijas apstiprināšanai. Atkal uzvar “Minority Rules” likums. Dēļ mazākuma vairākumam ir jāpakārtojās, jāmaina likumi, paradumi… piedošanu, es biju, esmu un BŪŠU tēvs nevis vecāks numurs 1 vai 2… Tad nr. 2 būs diskriminēts, jo būs nr. 2, nevis nr. 1.”

Avots: Ekrānuzņēmums no X

Līdzīgus ierakstus sociālajos medijos publicēja arī Kulberga politiskā spēka biedre deputāte Linda Matisone un Latvija pirmajā vietā līderis Ainārs Šlesers.*

Avots: Ekrānuzņēmums no X

Kā informācijas avotu politiķi ierakstos norādīja rakstu portālā NRA.lv. Tā virsrakstā teikts, ka EP “likvidēs tēvu un māti” un “turpmāk būs vecāks nr. 1 un vecāks nr. 2”

Avots: Ekrānuzņēmums no NRA.lv

Rakstā teikts:

“Īstenībā šī iniciatīva bija viena no galvenajām darbībām ES stratēģijā par LGBTQ līdztiesības nostiprināšanu. Jau ceturtdien EP balsos par it kā “bērna tiesību regulāciju”, patiesībā – par jēdzienu “vecāks nr. 1” un “vecāks nr. 2” oficiālu ieviešanu.”

Regulā nav nekā par mātes vai tēva jēdziena likvidēšanu. Tās tekstā neparādās ne “vecāks nr. 1”, ne “vecāks nr. 2”, ne citas šo jēdzienu formas. Iespējams, maldu sakne ir grozījumi, ko regulā ieteica Eiropas Parlaments – dažās vietās vārdu “tēvs vai māte” vietā ieteikts rakstīt “vecāki”. Regulas projektā ir izmantoti arī jēdzieni tēvs un māte. 

Uz Re:Check jautājumu, kur regulā minēts “vecāks nr. 1 un 2”, Kulbergs telefona sarunā atbildi nesniedza, bet atzina, ka pats regulu nav lasījis: “Es uz rakstu atsaucos. Es neatsaucos uz regulu. Es tur nevienā vietā nesaku, ka uz regulu atsaucos. Uz rakstu.” Uz SMS ziņā sūtīto jautājumu par to, kādus paradumus regula liks mainīt un kā būs jāpārkārtojas, deputāts pēc būtības neatbildēja. Taču deputāts minēja, ka Eiropā esot kopējā tendence, “kur ar vieglu roku tiek mainīta tradicionālā vecāku jēdziena izpratne kontekstā ar bērniem” un viņš tai nepiekrītot.

Savukārt NRA raksta autore Elita Veidemane uz jautājumiem atteicās atbildēt: “Lasiet, lūdzu, uzmanīgi un man šādus jautājumus neuzdodiet vairāk. Visu labu.”

Kulbergs ierakstā arī minēja, ka šī regula ir “tūlītējs rezultāts partnerattiecību, Stambulas konvencijas apstiprināšanai.” Stambulas konvencija ir starptautisks Eiropas Padomes izstrādāts līgums ar mērķi novērst vardarbību pret sievietēm un ģimenē. Tā nav ES tiesību akts, līdz ar to tam ar regulu tiešas saistības nav. 

Pēc Parlamenta balsojuma galīgo lēmumu par tiesību aktu vienprātīgi pieņems dalībvalstis, jo ģimenes tiesības ir dalībvalstu kompetence, informē Eiropas Parlaments.

Secinājums: ES Padomes regula par vecāku stāvokļa atzīšanu neparedz likvidēt mātes un tēva jēdzienu, tos aizstājot ar vecāku numur viens un divi. Regulai nav saistības ar Stambulas konvenciju.

Raksts papildināts 23.10.2023.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.