Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Kāda Facebook lietotāja publicējusi fragmentu no septembra Spried ar Delfi raidījuma, kurā izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) runā par strīdīgajiem seksuālās izglītības materiāliem Montētais video rada iespaidu, ka mācību materiālos bijusi iekļauta arī bērnu grāmata Tur lejā, kurā runāts par transpersonām, dzimumorgāniem un masturbāciju. Montāža ir manipulatīva – grāmata ar mācību materiāliem nekādā veidā nav saistīta.
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Vispirms jānorāda, ka ne Facebook publicētajā fragmentā, ne vēlāk raidījumā Čakša nerunā par šo grāmatu.
Tur lejā ir sarakstījuši divi vācu autori, un Latvijā to izdevis privātais uzņēmums SIA Pētergailis. Savukārt konkrētos metodiskos līdzekļus publicēja Valsts izglītības satura centrs. Pētergailis izdod arī mācību un metodisko literatūru, taču Tur lejā ir iekļauta kategorijās “literatūra bērniem” un “uzziņu literatūra”. Nav pamata vedināt domāt, ka šī grāmata ir iekļauta kādos Latvijas skolu mācību materiālos.
Secinājums: Grāmata Tur lejā nekādi nav saistīta ar strīdīgajiem VISC seksuālās izglītības materiāliem. Izglītības ministre Čakša video nerunā par šo grāmatu.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.