Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Augusta pirmajā pusē Pasaules veselības organizācija (PVO) paziņoja par jaunu Covid-19 vīrusa paveidu – Eris. Sociālajā medijā Facebook kāds regulārs maldinātājs vedina domāt, ka jaunais variants ir izdomājums “aitām”, bet viņa sekotāji lēš, ka paziņojums ir sazvērestība, lai pierunātu cilvēkus vakcinēties. Ierakstā paustajam nav nekādu pierādījumu, taču ar to dalījušies vairāki simti Facebook lietotāju.
Ieraksta autors dalās ar video par jauno Covid paveidu un piesaka to šādi:
“PVO parūpējusies par jaunu izklaidi aitām, saucas Nedirs jeb Eris, vai kkā tā.”
Attēls: Ekrānuzņemumi no Facebook
Eris jeb EG.5 ir cēlies no pēdējos mēnešos aktuālā omikrona apakšvarianta XBB.1.9.2. Tas strauji izplatās lielā daļā pasaules. Piemēram, augusta beigās piektdaļu visu Covid gadījumu ASV izraisīja šis jaunais paveids. PVO lēš, ka Eris ir mutācija, kas varētu ļaut tam labāk izvairīties no imunitātes. Taču, kā norāda vairāki infektologi un imunologi, jaunais paveids ir līdzīgs omikronam un tāpēc arī līdzšinējās vakcīnas pret to lielā mērā ir efektīvas.
Covid paveids Eris nav ne sazvērestība, ne izdomājums. Vīrusiem dabiski ir tendence iegūt mutācijas vairošanās laikā, tāpēc nav pārsteigums, ka regulāri rodas jauni varianti.
Vīrusi liek inficētajām šūnām nokopēt un pavairot savu ģenētisko materiālu, kā rezultātā rodas jauni vīrusi. Šūnas ne vienmēr izveido precīzu vīrusa ģenētiskā materiāla kopiju – dažkārt rodas kļūdas un nākamo paaudzi veido nedaudz atšķirīgi vīrusi (mutanti). Mutāciju rezultātā nākamā vīrusu paaudze var iegūt jaunas īpašības. Tā, piemēram, var kļūt lipīgāka par iepriekšējo vai otrādi. Jauni varianti var rasties arī tad, ja vienu un to pašu šūnu inficē vairāki Covid vīrusa paveidi. Šādā gadījumā to ģenētiskais materiāls kopēšanas laikā var “sajaukties” un rodas jauns vīrusa variants (to sauc par rekombināciju).
PVO un citas organizācijas regulāri seko jauniem Covid paveidiem. Tas ļauj laikus saprast, vai jaunākais variants nav īpaši lipīgs, smags vai noturīgs pret vakcīnu sniegto aizsardzību. “Mums ir jāzina, kā katra mutācija ietekmē vakcīnu un ārstēšanas efektivitāti, lai mēs varētu sagatavoties tam, kas sekos, un ieviest jaunus pasākumus izplatīšanās kontrolei,” maijā skaidroja ārsts un Šveices Vakcīnu pētniecības institūta imunoloģijas un alerģiju nodaļas vadītājs Džuzepe Pantaleo.
PVO publiski paziņoja par Eris, jo tas atbilst “uzmanību prasoša varianta” (angliski – variant of interest) definīcijai. Proti, ir pamatotas aizdomas, ka Eris kļūs par vienu no biežākajiem Covid variantiem un, iespējams, tā mutācijas ļauj vīrusam labāk izvairīties no imunitātes vai rada salīdzinoši smagus simptomus. Patlaban vēl nav zināms, vai tā ir.
Kā Eris ģenētiski atšķiras no omikrona, var izlasīt šeit.
Secinājums: Nav pamata apšaubīt, ka Eris ir jauns Covid-19 vīrusa paveids. Vīrusiem dabiski ir tendence mainīties laika gaitā.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.