Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina
Facebook un Telegram vairāki tūkstoši redzējuši video, kurā kādas Ukrainas skolas audzēkņi ir tērpušies pretējā dzimuma drēbēs. Video pārpublicētāji lēš, ka tā ir Ukrainas skolēnu ikdiena un to paredz 2018. gadā aizsāktā izglītības reforma. Tā nav taisnība. Video redzams kādas skolas tematiskais pasākums Pretējā diena, kas nav saistīts ar Ukrainas izglītības reformu.
Kādā Facebook ierakstā pausts:
“Tipiska diena ukraiņu skolā. Pēc izglītības reformas “pārģērbšanās dienas” ir obligātas skolās: zēni ģērbjas kā meitenes, meitenes – kā zēni.”
Ierakstu pavada video, kas ņemts no Ukrainas skolas Ņehvorošanskas liceja Facebook lapas. Šogad 25. maijā skolā notika pasākums Pretējā diena, kurā zēni bija saģērbušies kā meitenes un otrādi. Tonedēļ skolā bija vairākas tematiskās dienas, piemēram, diena, kad bērni ieradās bez somām vai kādas profesijas tērpā.
Latviešu valodā ierakstu publicējis anonīms konts, kas regulāri izplata dezinformāciju par Ukrainu. Video ar līdzīgām piebildēm krievu valodā publicēts arī vairākās populārās Telegram grupās. Piemēram, kādā kanālā ar 20 tūkstošiem sekotāju publicēts teju identisks teksts ar piebildi: “Sauc sevi par eiropieti – iesaisties dzimumu spēlēs bērniem.” Šie ieraksti atspoguļo Krievijas valsts varas jau daudzu gadu garumā izplatīto naratīvu par morāli sapuvušajiem Rietumiem, kuros atšķirībā no Krievijas nav cieņā tā sauktās tradicionālās ģimenes vērtības, piemēram, cilvēki brīvi maina dzimumu un māca to arī bērniem. Krievu neatkarīgais medijs Meduza analizējis, ka Krievijas amatpersonas “tradicionālo vērtību” aizstāvēšanu Ukrainā sāktā kara attaisnošanai min gandrīz tikpat bieži kā cīņu pret tajā it kā valdošajiem neonacistiem.
Re:Check rakstiski lūdza komentāru projektam Jaunā ukraiņu skola (JUS), kas ir atbildīgs par komunikāciju saistībā ar 2018. gada Ukrainas izglītības reformu. Projekta pārstāve Viktorija Kovala norāda, ka video redzamais pasākums nekādā veidā nav saistīts ar reformu.
Tā sauktajās pretējās dienās, kas dažkārt notiek Ukrainas skolās, skolēni ne vienmēr pārģērbjas. “Pretējā diena var izpausties dažādos veidos, piemēram, skolēni sēž uz otrādi apgrieztiem krēsliem, raksta spoguļrakstā vai velk ar iekšpusi uz āru izvērstas drēbes,” skaidro JUS pārstāve Kovala. Šajā gadījumā audzēkņi saģērbušies kā pretējā dzimuma cilvēki. Pretējā diena nav oficiāla izglītības programmas daļa un to parasti organizē paši skolēni. Pēc Kovalas teiktā, nav zināms, cik skolās notiek šādi pasākumi.
Ko īstenība ietver Ukrainas skolu reforma?
2018. gadā Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrija, sadarbojoties ar Helsinku Universitāti un konsultēšanas uzņēmumu FCG International, izstrādāja projektu – izglītības reformu Jaunā ukraiņu skola. Tās mērķis bija modernizēt Ukrainas izglītības sistēmu un veicināt skolēnu lietpratību (līdzīgi Latvijas izglītības satura reformas Skola2030 plānotajam).
Pēc JUS pārstāves sniegtās informācijas, 2018. gadā iesāktā reforma paredz, ka skolēni nevis “iekaļ informāciju”, bet cenšas izprast mācību vielu. Skolās nojauc robežas starp mācību priekšmetiem un bieži mācās ar praktiskiem uzdevumiem, dažādām aktivitātēm un klases projektiem. Mācību vielas izstrādē un skolas tēriņos lielāka teikšana ir pašām skolām un skolotājiem. Vairāk komunicē ar vecākiem un ņem vērā audzēkņu vajadzības – it īpaši to bērnu, kuriem ir funkcionāli traucējumi. Tāpat skolas saņem papildu līdzekļus skolotāju apmācībai un mācībās nepieciešamajām tehnoloģijām.
Uz Re:Check jautājumu, vai reformas ietver kādas ar dzimumu lomām saistītas izmaiņas, JUS pārstāve atbildēja noraidoši. Taču viņa piebilda, ka 2020. gada beigās Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrija apstiprināja plānu dzimumu līdztiesības ieviešanai skolās. Praktiski, piemēram, ir mainījies tas, ka Ukrainas skolās amata un aizsardzības mācība zēniem un meitenēm vairs nenotiek atsevišķi.
Secinājums: Ukrainas skolās dažkārt notiek tematiskie pasākumi, tostarp tā sauktās pretējās dienas, kurās bērni mēdz ierasties pretējā dzimuma drēbēs. Šādi pasākumi nav obligāti un nav “tipiska diena” Ukrainas skolā. Šī tematiskā diena nekādi nav saistīta 2018. gadā iesākto skolu reformu.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.