Tieslietu ministrija – tā kā īpašniece formāli nav sankciju sarakstā, neko nevaram padarīt.
No aizsargājamā kultūras pieminekļa logiem Rīgas sirdī, Brīvības ielā 19, paveras viens no pilsētas ekskluzīvākajiem skatiem uz Brīvības pieminekli. Dzīvokli tur varat atļauties, ja esat mantinieks vai ļoti bagāts cilvēks.
Foto: Jānis Krastiņš, mantojums.lv
Kad pērnajā februārī pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas iestādes drudžaini sāka meklēt sankcijām pakļaujamos Krievijas oligarhu īpašumus, lai varētu tos iesaldēt, 1892. gadā Jāņa Frīdriha Baumaņa projektētajai īres dzīvokļu ēkai Brīvības ielā 19 neviens nepievērsa uzmanību, jo nebija iemesla.
Tagad starptautiskā žurnālistu izmeklēšanā, kurā piedalās arī Re:Baltica, atklājies, ka tajā divi dzīvokļi, iespējams, pieder vienam no Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem miljardieriem brāļiem Rotenbergiem, bet īpašums oficiāli noformēts uz viņu izpalīdzes vārda.
Brīvības ielas 19.nama kāpņu telpa. Foto: Inga Spriņģe, Re:Baltica.
#RotenbergFiles
To izdevās atklāt, pateicoties vairāk nekā 50 000 e-pastu un dokumentu noplūdei no Rotenbergus apkalpojošās juristu, grāmatvežu un fikseru industrijas. Tos Krievijas pētnieciskās žurnālistikas centram IStories un OCCRP nodeva avots, kas vēlējās saglabāt anonimitāti personīgās drošības dēļ, un izpētē iesaistījās vēl 17 valstu mediji, tostarp Re:Baltica. E-pasti, citastarp, rāda, kā izpalīgu armija palīdz brāļu Rotenbergu un viņu ģimenes locekļu īpašumus slēpt aiz ārzonu kompāniju ķēdēm, lai nevarētu redzēt patiesos īpašniekus, izmanto slēgtus investīciju fondus Krievijā, kuri neatskaitās pat bankām, kā arī uzticamas trešās personas, kuras nav sankciju sarakstos un zem kuru vārdiem slēpt īpašumus ir droši. Noplūdes centrā esošais Maskavas jurists Maksims Viktorovs uz OCCRP jautājumiem neatbildēja, pieprasot klātienes tikšanos Maskavā un atsakot vairākkārt piedāvāto videointerviju.
No ofšora uz izpalīdzi
2018. gadā Brīvības ielā 19 divus dzīvokļus gandrīz 200 kvadrātmetru platībā, katru par apmēram 200 000 eiro, iegādājās Jeļena Ruzjaka (Elena Ruziak vai Elena Ruzyak), rāda Zemesgrāmatas dati. Ruzjaka ir Rotenbergiem kādreiz piederējušās “SMP bankas” darbiniece un mazākuma akcionāre. No sarakstes redzams, ka viņa darbojas kā Borisa Rotenberga fiksere un spēlē lielu lomu, palīdzot izvairīties no sankciju ietekmes.
Viņa dzīvokļus nopirka no Britu Virdžīnu salās (BVI) reģistrētās firmas Narcius Investments – turklāt divreiz lētāk nekā pirms pieciem gadiem tos nopirka šī firma.
BVI jurisdikciju nereti izmanto uzņēmumu reģistrācijai tāpēc, ka faktiskos īpašniekus noskaidrot ir gandrīz neiespējami. Taču noplūdušajā #RotenbergFiles sarakstē redzams, ka pēc Rotenbergu nonākšanas ASV sankciju sarakstā tiek meklēti risinājumi, kā viņu BVI reģistrētās kompānijas nodot citiem cilvēkiem, jo pakalpojumu sniedzēji vairs nedrīkst sadarboties ar OFAC (ASV sankcijas) sarakstos esošām personām. Rotenbergi par tādiem ir kļuvuši kopš Krimas aneksijas 2014.gadā.
Starp šīm kompānijām tiek minēta Narcius Investments, bet nav pilnīgas skaidrības, kuram no brāļiem tā pieder. Uz nosūtītajiem žurnālistu jautājumiem Rotenbergi neatbildēja.
Kad Re:Baltica apmeklēja īpašumu, tur neviena nebija. Arī Ruzjaka uz nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja.
Tieslietu ministrijā Re:Baltica norādīja, ka īpašniece nav sankciju sarakstā, līdz ar to īpašums nav iesaldēts, un ieteica ar informāciju vērsties Valsts drošības dienestā un Finanšu izlūkošanas dienestā.
Lielbritānijas aizsardzības un drošības domnīcas RUSI Finanšu noziegumu un drošības centra direktors Toms Kītings (Tom Keatinge) atzīmē, ka vēsturiski vāja sankciju ieviešana no varas iestāžu puses nozīmē – sankcijām pakļauto bagātnieku īpašumu menedžments ir ienesīgs un ar mazu sodāmības risku.
“Skaitlis kontā to bieži vien atsver. Mēs esam redzējuši ļoti mazu personu skaitu, kas būtu pievienotas sankciju sarakstiem – kur nu vēl apsūdzētas – par dalību sankciju apiešanas nodrošināšanā,” viņš teica. “Lai cilvēki mainītu attieksmi, mums vajag dažas galvas uz mietiem”.
Līdz šim nezināmie īpašumi Eiropā
Pateicoties žurnālistu izmeklēšanai, līdz šim nezināmi, ar Rotenbergiem saistīti īpašumi, atklājušies virknē Eiropas valstu.
Foto: Henri-Kristian Kirsip/Delfi Estonia
Tiroles ekskluzīvajā Kicbīeles slēpošanas kūrortā atrodas divstāvu nams, kuram priekšā uzaudzēts metru augsts dzīvžogs un no kura paveras skats uz Streifu – vienu no pasaules sarežģītākajām kalnu slēpošanas trasēm.
Uz papīra tas pieder kārtējai Kiprā reģistrētajai kompānijai Wayblue Investments Limited, kuras īstie īpašnieki nav zināmi, jo Kiprā tos nav jāizpauž. Shēma, kādā 2013.gadā nama pirkšana ir organizēta, vedina domāt par pircēja saistību ar Arkādiju Rotenbergu. E-pastu noplūdē atrodamie dokumenti rāda, ka Rotenbergam piederoša firma tās iegādi finansēja ar SMP bankas izsniegta kredīta starpniecību. Arī banka pati tobrīd piederēja Rotenbergiem.
Kad 2014.gadā pēc Rotenbergu iekļaušanas ES un ASV sankciju sarakstā banku ātri nodeva it kā menedžmentam neviens no uzraugiem nezināja par villu Austrijā, jo tā nepiederēja bankai. Villas vērtība iegādes brīdī lēsta uz 10.8 miljoniem eiro.
Un tas nebija Rotenbergs, kurš līdzīgi citiem bagātajiem kūrorta viesiem ieradās paslēpot nedēļas nogalē. Tajā tika manīta jauna sieviete ar vīrieti un bērnu, kurā vietējie atpazina Putina vecāko meitu Mariju Voroncovu un viņas toreizējo partneri Joritu Fāsenu (Jorrit Faassen). Mūsu kolēģi no Paper Trail Media and Der Standard vairākas dienas pavadīja kūrortā, runājot ar kaimiņiem. Divi no viņiem atzina, ka redzējuši villā viesojamies arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, bet neviens no mazās un slēgtās vides cilvēkiem nebija gatavs runāt ar savu vārdu.
Penthauss Monako
Foto: OCCRP
400 kvadrātmetru penthauss Monako Sun Towers, kas reklamēts kā “dārgākais punkts uz zemes”, caur Maltas un Monako uzņēmumu ķēdi pieder Latvijas pilsonei Marijai Borodunovai. Noplūdušajos e-pastos Monako darījums lēsts 65 miljonu eiro vērtībā. Par 36 gadus veco sievieti, kurai nav redzamas biznesa darījumu vēstures un kura kā nodarbi norādījusi kosmetoloģiju, publiski ir zināms maz, bet vairāki savstarpēji nesaistīti, neoficiāli avoti norādīja, ka viņa varētu būt Arkādija Rotenberga partnere. Oficiāla apstiprinājuma tam pagaidām nav un ne viņa, ne Rotenbergs uz nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja.
Villa Rivjērā
Avots: ekrānšāviņš no Google kartēm.
Arī šī 4,25 miljonus eiro vērtā villa Francijas Rivjērā pieder Borodunovai un viņas nepilngadīgajām meitām. Viņa to 2013.gadā iegādājās kopā ar Aļesju Mahinu (Alesia Makhina), kas norādīta kā sporta direktore Krievijas džudo federācijā, kuras pirmais viceprezidents ir Arkādijs Rotenbergs.
Jāšanas sporta centrs un villas Francijā
Avots: Alamy Stock Photo
OCCRP žurnālisti jau iepriekš bija atklājuši, ka Borisam Rotenbergam pieder divas villas Francijas Rivjērā, taču tagad atklājies, ka īpašumu portfelis ir krietni lielāks. Daļu no tiem viņš ir iegādājies ar Monako reģistrētu uzņēmumu starpniecību. Starp tiem ir jāšanas sporta centrs un villa Moansartū, villa Grasā (Grasse) un dzīvoklis Ezē. Viņš ir iegādājies arī divus lielus zemes gabalus un angāru. Jaunatklāto īpašumu vērtība lēsta ap 15,8 miljoniem eiro.
Žurnālistu pētījumā atklājušies vēl vairāki līdz šim nezināmi īpašumi Spānijā un Itālijā.
Teksta autore Sanita Jemberga (Re:Baltica)
Vizualizācija: David Istvan, OCCRP
Krieviski tulkoja: TVNET
Materiālu vākšanā par īpašumiem piedalījās visi zemāk minētie mediji.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.