Papildus algai Saeimas deputātiem kompensē dzīvojamo telpu īri un transportu. Saskaitījām, kuri politiķi četros gados saņēmuši visvairāk – un pajautājām, kā varēja tik daudz iztērēt pandēmijā, kad Saeima strādāja attālināti un pie vēlētājiem braukt nedrīkstēja. No dažu deputātu atbildēm izriet, ka viņi par šiem tēriņiem sabiedrībai atskaitīties neuzskata par vajadzīgu.

Visvairāk (gandrīz 34 000 eiro) četros gados kompensācijās saņēma “Saskaņas” deputāts Jānis Krišāns no Rēzeknes. Viņš Re:Baltica teica, ka Rīgā īrē divistabu dzīvokli, un bijis galvaspilsētā arī Covid-19 laikā, strādājis no Saeimas telpām. “Es komisijās piedalos, rakstu priekšlikumus,” viņš skaidro. Krišāns nedēļā vidēji nobraucot 700 km – uz Rēzekni un atpakaļ, un katru nedēļu braucot pie vēlētājiem. Rīgā pārsvarā staigājot kājām un auto neizmantojot.

Vairāk nekā 33 000 saņēmis arī “Saskaņas” deputāts Jānis Tutins (viņš arī starp Saeimas lielākajiem klusētājiem – vairāk šeit), kurš saskaņā ar ienākumu deklarāciju īrē divus dzīvokļus Rīgā. Kad Re:Baltica viņam piezvanīja, Tutins bija Saeimas sēdē un lūdza pārzvanīt, taču uzreiz pēc tam žurnālistes numuru nobloķēja. Viņš neatbildēja arī uz zvaniem no cita numura.

Trešais lielākais kompensāciju saņēmējs ir ZZS deputāts Jānis Vucāns (32 000 eiro par dzīvokli, degvielu un sabiedrisko transportu). Vucāns, kurš ir no Ventspils, īrējot nelielu dzīvokli Ķengaragā. Arī viņš Covid-19 epidēmijas laikā esot laikā strādājis Rīgā – visus darbus attālināti paveikt nav bijis iespējams.

Gundars Daudze (ZZS), kurš kompensācijās saņēma vairāk nekā 31 000 eiro, Rīgas centrā īrējot dzīvokli par apmēram 600 eiro mēnesī un noslēdzis līgumu uz četriem gadiem. Daudze ar Re:Baltica runāt nevēlējās – sākumā nosauca žurnālisti par zosi “no Sorosa kantora”, kas kaitinoši “lien privātajā dzīvē”. Ar vārdiem “man riebjas jūsu kantoris”, Daudze sarunu pārtrauca, bet pēc mirkļa pārzvanīja, atvainojās un atbildēja uz jautājumiem, tiesa, ne bez rupjībām. “Ko tad jūs, taisīsiet atkal kādu smirdīgu rakstu? Paredzami, dzeltenie žurnālisti. Jums jau nav no kā dzīvot. Lai jums veicas, kaut gan maz ticams.”

“Man ir jautājums jums, ko jūs lienat svešā makā un svešā dzīvē? (..) Rīdzinieki, tiem ir pofig, viņi atbrauc ar, vienalga, trolejbusu vai ar savu privāto mašīnu, un viss. Bet man ir, pirmkārt, veselu nedēļu jāpamet sava māja, par kuru es maksāju nodokļus, komunālos utt., plus vēl Rīgā pats maksāju komunālos. Un deputātam, kurš ir ievēlēts no ārpus Rīgas, iznāk daudz dārgāk un daudz neērtāk. Jūs jau te dzīvojat Rīgā, jūs neko nesaprotat. Pamēģiniet kādreiz šitā kaut kur pabraukāt,” sacīja Daudze.

Vairāk nekā 30 000 eiro četros gados kompensācijās saņēmušais Edgars Kucins (Saskaņa) vairākkārt uzstāja, ka tiksies tikai klātienē, lai žurnāliste apskatītu viņa dzīvokli un auto (“lai būtu interesanti”). Beigās piekrita sarunai telefoniski – divistabu dzīvokli izvēlējies tādu, lai būtu visas ērtības (trauku un veļas mazgājamā mašīna) un lai ir blakus Saeimai, jo divreiz mēnesī viņš uz Rīgu braucot ar vilcienu, bet uz Saeimu no dzīvesvietas centrā – ar auto.

Arī viņš pandēmijas laikā katru nedēļu braucis uz Rīgu. “Lēmumprojektu sagatavošana, priekšlikumu sagatavošana, pieprasījumu sagatavošana – tas viss faktiski notika klātienē, sēžot kabinetā”.

Lielāko kompensāciju saņēmēju sarakstā arī Jaunās Vienotības deputāts Aldis Adamovičs, kuru notiesāja par kompensāciju izkrāpšanu, kā dēļ viņš šovasar zaudēja deputāta mandātu (Adamovičs īrēja dzīvokli it kā sev, bet izmeklētāji secināja, ka dēlam, par ko deputātam kā sodu jāmaksā apmēram 6000 eiro. Kompensācijās viņš četros gados saņēmis nepilnus 30 tūkstošus).

Arī viņš norāda, ka arī Covid-19 laikā braucis strādāt uz Rīgu, turklāt īres līgums bijis noslēgts uz gadu. “Es mēnesī apmēram četrus tūkstošus kilometru nobraucu ar savu mašīnu darba vajadzībām,” skaidro Adamovičs. Pa Rīgu ar mašīnu braucot ļoti maz – vairāk pa Latgali, kuru ar sabiedrisko izbraukāt neesot iespējams.

Vairāk nekā 29 000 eiro saņēmusi pie frakcijām nepiederošā deputāte Janīna Kursīte (ievēlēta no KPV). Viņa ir no Višķiem, bet uz īrēto Pļavnieku dzīvokli, par kuru līgums noslēgts uz četriem gadiem, braucot katru nedēļu. Degvielas kompensāciju izmantojot gan braucieniem uz Rīgu, gan pa Latgali. Kursīte bija sašutusi, kāpēc žurnālisti interesējas par deputātu kompensāciju izlietošanu. 

 “Es esmu zemniece, zemnieku saimniecības īpašniece! Es vienkārši apbrīnoju jūs, žurnālistus! Jums nav par ko rakstīt? Jūs parādiet, kā mēs, zemnieki, strādājam! Kurā vietā jūs esat parādījuši, kā mēs – zemnieki – strādājam? Kurā vietā? Cik ražas ievācam, kā mēs cīnamies ar plūdiem, ar salnām? Nekad neesat parādījuši!” (par šī apgalvojuma nepatiesumu katrs var pārliecināties ar interneta meklētāja palīdzību – red.)

Tāpat Kursīte uzsver, ka viņai, atšķirībā no Rīgā dzīvojošajiem deputātiem, dažkārt jāceļas plkst. 3 naktī, lai brauktu uz darbu. Arī pa Rīgu pārvietojoties ar auto. “Es mēģināju braukt ar sabiedrisko transportu – sabiedriskais 40 minūtes iet no manas īrētās platības. Bet tā varu piecelties plkst. 7 un atbraukt mierīgi 15 minūtēs.”

Nepilnus 29 000 eiro par dzīvokli un degvielu saņēmis “Saskaņas” deputāts Vladimirs Nikonovs no Rēzeknes, kurš Saeimā ir lielākais klusētājs, faktiski uzstājies reizi gadā. Viņš Rīgas centrā pandēmijas laikā īrējis divistabu dzīvokli, jo nekad neesot zinājis, kad būs klātienē jāierodas. Precizējoši jautājumi viņam likās “bezjēdzīgi”.   

Gandrīz tikpat kompensācijās saņēma arī Nikonova partijas biedrs Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”). Viņam ar Re:Baltica esot slikta pieredze (kuru nekonkretizēja), tāpēc lūdza jautājumus atsūtīt rakstiski, bet tā arī neatbildēja.

Lielāko kompensāciju saņēmēju topu noslēdz Nacionālās apvienības deputāts Edmunds Teirumnieks no Rēzeknes (vairāk nekā 28 000 eiro). Rīgā īrējot vienistabas dzīvokli pie tirdzniecības centra “Spice”, un transportam izmantojot divas uz sievas vārda reģistrētas mašīnas. “Ir uzskats, ka visu var attālināti, bet reāli ir lietas, kuras attālināti nav iespējams veikt.” 

Saeimas deputāti var saņemt īres un transporta izdevumu kompensāciju. Kompensēti tiek tikai faktiskie izdevumi: jāiesniedz maksājumu dokumenti (degvielas čeki, sabiedriskā transporta biļetes, bankas pārskaitījuma apliecinājums) un lietošanas tiesības (transportlīdzekļa tehniskā pase, dzīvokļa īres līgums). Katram deputātam ir noteikts maksimālais kompensācijas apmērs atkarībā no dzīvesvietas: jo tālāk no Rīgas, jo lielāks. Kompensāciju sistēmu pamato ar to, ka attālo novadu deputāti nevar būt mazāk vienlīdzīgi kā rīdzinieki. 

Ar visiem datiem par Saeimas deputātu kompensācijām šajā sasaukumā varat iepazīties šeit.


Visu atbildību par Eiropas Mediju un informācijas fonda (EMIF) atbalstīto saturu uzņemas materiālu autori. Tam nav jāatspoguļo vai tas nav jāuztver kā EMIF vai fonda partneru – Calouste Gulbenkian fonda un Eiropas Universitātes institūta  – viedoklis.

The sole responsibility for any content supported by the European Media and Information Fund lies with the author(s) and it may not necessarily reflect the positions of the EMIF and the Fund Partners, the Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.


Izpēte, dati, teksti: Evita Puriņa, Aija Krūtaine, Ronalds Siliņš, Jūlija Bite, Annija Petrova, Sanita Jemberga
Redaktore: Sanita Jemberga
Grafiskie risinājumi: Lote Šteina
Tehniskais atbalsts: Madara Eihe
Instagrams: Katrīna Lipšāne
Īpašs paldies Mārtiņam Balodim par palīdzību datu apstrādē


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai veiktu ziedojumu, aplikācijas ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu logo un sekojiet tālākām norādēm