Kad Re:Baltica pelnošākajiem Saeimas deputātiem uzdeva elementāru vēlētāja jautājumu – kas ir galvenais, ko šai sasaukumā esat izdarījis vēlētāju labā – daļa to uztvēra kā aizvainojošu.

1. Inese Lībiņa-Egnere (JV)

Saeimas priekšsēdētājas biedre, Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja biedre, Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas priekšsēdētāja

Lībiņa – Egnere nonākšanu pelnošāko deputātu galvgalī skaidro ar papildus pienākumiem, proti, viņa ir Saeimas priekšsēdētājas biedre. Tas nozīmē gan darbu  Saeimas prezidijā, gan sēžu vadīšanu, gan ārvalstu delegāciju un akreditēto vēstnieku uzņemšanu, gan pildot “citus ar Saeimu kā iestādi un tās vadības jautājumiem saistītus pienākumus”. Viņa arī piebilda, ka ir Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājas vietniece, bet komisija šobrīd palikusi bez vadītāja un tās pagaidu vadība arī uzticēta viņai. Runājot par galveno, ko šajā sasaukumā izdarījusi savu vēlētāju labā, Lībiņa-Egnere atbild: “Es vadu Latvijas delegāciju Eiropas Padomes (EP) parlamentārajā asamblejā, un viss šis sasaukuma darbs tiek veltīts tam, lai Krievijas izslēgšana no EP kā no organizācijas būtu reāla, un to mēs esam beidzot panākuši.” Jāpiebilst, ka lēmums par Krievijas līdzdalības apturēšanu EP pieņemts pēc Ukrainas un Polijas iniciatīvas uzreiz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Tāpat Lībiņa-Egnere min, ka panākts jauns regulējums par kopīpašumu izbeigšanu, un atzīmē darbu pie vardarbības izskaušanas pret sievietēm. 

2. Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība TB-VL/LNNK)

NA frakcijas vadītājs, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja biedrs (līdz 02.06.2022.)

Dzintars nebija sazvanāms, taču atbildēja rakstiski, prasot atsūtītā dokumenta publicēšanu “tikai pilnā apmērā, bez īsināšanas vai pārveidošanas” (žurnālistikā šādas prakses nav, bet gadījumā, ja kāds vēlas ar to iepazīties, sk. šeit). 

Galvenā padarītā darba vietā Dzintars uzskaita vairākus, piemēram, savu ieguldījumu, lai Covid-19 krīzē izmaksātu pabalstus bērniem, senioriem un invalīdiem, ģimenes valsts pabalsta reformu un izmaiņas izglītības likumā, kas uzdod pašvaldībām nodrošināt latviešu valodu visos bērnudārzos. “Politikas procesā ir faktiski neiespējami piešķirt 100% autorību kādam lēmumam, jo tas vienmēr ietver plašāku vienošanos un kompromisu panākšanu starp daudziem politikas dalībniekiem.” 

Savukārt jautājums, kā viņam sanācis nokļūt starp pelnošākajiem deputātiem, ietverot “subjektīvi vērtējošu vēstījumu”, tāpēc tas politiķim licies neprofesionāls un pat aizvainojošs. Atalgojums nekad neesot bijusi viņa galvenā motivācija.

3. Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP)

Saeimas priekšsēdētājas biedre, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sekretāre

“Man ir ļoti daudz pienākumu. Kā Saeimas priekšsēdētājas biedrei man ir uzlikta tāda alga, es esmu sekretāre Cilvēktiesību komisijā, es vadu divas sadarbības grupas ar Franciju un Poliju blakus maniem tiešajiem pienākumiem. Kas tur var neizdoties?” atbildēja deputāte, kura četros gados Saeimā nopelnījusi 137 tūkstošus eiro. “Ja jums interesē mana alga, esmu ļoti daudziem cilvēkiem devusi naudu, jo deputātiem nepārtraukti ir jāsaņem vēstules, kur cilvēki lūdz samaksāt viņu rēķinus,” stāsta deputāte. Viņa regulāri sūtot simtus un tūkstošus eiro dažādiem projektiem un cilvēkiem. To darot, “lai nekaitinātu iedzīvotājus”, kurus kaitinot deputātu lielās algas. 

Kā savu galveno sasniegumu Beitnere-Le Galla min Krievijas televīzijas kanālu aizliegumu Latvijā. Tos slēdza pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, lai gan elektronisko mediju uzraugs atsevišķus kanālus sāka aizvērt arī pirms tam.

4. Andrejs Judins (Jaunā Vienotība)

JV frakcijas priekšsēdētāja vietnieks, Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas un Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs

Judins Re:Baltica sākumā vairākkārt atkārtoja, ka algu saņem atbilstoši likumā noteiktajam un teica, ka vienu svarīgāko veikumu izcelt nevarot. Nedaudz vēlāk viņš pārzvanīja un teica, ka šādi jautājumi viņu pārsteiguši – esot padomājis, ka kāds joko. Judins skaidroja, ka algas apjoms tāds, jo viņam ir pienākumi, kuru nav citiem deputātiem, viņa svarīgākie sasniegumi šajā sasaukumā ir vairāki grozījumi Kriminālprocesa likumā un Krimināllikumā. 

5. Ainars Latkovskis (Jaunā Vienotība)

JV frakcijas priekšsēdētājs, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas priekšsēdētājs

Latkovskis norādīja, ka pelnošāko deputātu sarakstā nokļuvis, jo vada frakciju. Arī viņu pārsteidzis lūgums nosaukt galveno, ko šajā sasaukumā izdarījis. “Tad ir bezjēdzīgi strādāt parlamentā, ja tu ierodies vienkārši ar vienu uzstādījumu, vienu lietu, pieņem viņu vai nepieņem, un viss.” Par galveno uzskatot to, ka ticis ievēlēts par JV frakcijas vadītāju.

6. Ināra Mūrniece (NA)

Saeimas priekšsēdētāja

Uz Re:Baltica jautājumiem Mūrniece telefona sarunā atbildēja, ka visa informācija pieejama Saeimas mājaslapā, un lūdza jautājumus sūtīt e-pastā. Uz to atbildēja viņas padomniece Dace Balode. Tajā viņa skaidro, kā veidojas deputāta alga, kā arī min vairākas izdarītās lietas, jo vienu izcelt esot neiespējami: Saeimas atbalsts Ukrainai, vizīte Kijivā, Krievijas propagandas ierobežošana Latvijā, vietējo mediju stiprināšana un cīņa par to, lai Latvijā izglītība būtu tikai latviešu valodā.

7. Rihards Kols (NA)

Ārlietu komisijas priekšsēdētājs

Kols sacīja, ka saņem atalgojumu kā Saeimas deputāts un Ārlietu komisijas priekšsēdētājs, kā arī dienē Zemessardzē. Galveno izdarīto lietu viņš uzreiz nosaukt nevarot, jo Re:Baltica zvans viņu sasniedzis mežā Zemessardzes mācību laikā. “Varbūt piesakieties savlaicīgāk, dodiet ziņu kaut vai e-pastā, par ko jūs vēlaties runāt, nevis tagad kaut kādus šādus superjautājumus uzdodat,” viņš teica. Viņš piemetināja, ka visu Ārlietu komisijas darbu šajā sasaukumā varot uzskatīt par viņa personīgi padarīto.

“Kā viens no vietējā mērogā svarīgajiem darbiem ir nesenais lēmums apturēt Latvijas-Krievijas 1994. gada vienošanās par Krievijas militāro pensionāru sociālo aizsardzību 13. pantu,” teikts viņa vēlāk atsūtītajā rakstiskajā atbildē. Tas paverot ceļu Pārdaugavā esošā “okupācijas staba” (oficiāli piemineklis “Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem”, sarunvalodā – Uzvaras piemineklis – red.) nojaukšanai.

8. Vita Anda Tērauda (Attīstībai/Par!)

A/Par! frakcijas priekšsēdētāja biedre, Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja (līdz 27.05.2022.), Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja (no 07.06.2022.), Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētāja

“Es vadu komisiju, apakškomisiju un esmu vietnieks frakcijā,” atalgojumu skaidro Tērauda. Galveno lietu, ko izdarījusi, nosauc uzreiz: sabiedrisko mediju reforma (likums, kas rada jaunus darbības nosacījumus sabiedriskajai TV, radio un interneta vietnei – red).

9. Andrejs Klementjevs (Saskaņa)

Saeimas sekretārs

Arī Klementjevs lūdza jautājumus sūtīt uz e-pastu, jo tos uzskatot par nekorektiem. Atbildē viņš norādīja tikai, ka algu nosaka likums, bet kā galveno padarīto aicināja skatīties Saeimas mājas lapā viņa iesniegtos likumprojektus. Jāpiebilst, ka neviens no tiem nav pieņemts, jo Latvijas politiskajās tradīcijās opozīcijas priekšlikumus pamatā ignorē.

10. Mārtiņš Bondars (A/Par!)

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs (līdz 07.06.2022.), Pieprasījumu komisijas priekšsēdētāja biedrs (no 20.01.2021.)

Uz jautājumu, kā viņam sanācis nokļūt pelnošāko deputātu desmitniekā, Bondars atbildēja, ka savu algu nenosaka un saņem atbilstoši likumā noteiktajam. Savukārt runājot par padarīto, Bondars teica: “Pirmkārt, ir pieņemti četri budžeti. Otrkārt, ir veikta Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pievienošana Latvijas bankai. Treškārt, ir atlaista Rīgas dome, kura nebija tā pati veiksmīgākā dome priekš Latvijas un priekš rīdziniekiem.”


Kā veidojas deputāta alga?

Saeimas deputātus ievēlē reizi četros gados un nav ierobežojumu, cik reižu cilvēks var tikt ievēlēts.

Deputāta alga mēnesī ir 2963 eiro pirms nodokļu nomaksas. Līdz 13. Saeimas pilnvaru beigām tā ir “iesaldēta” 2019. gada līmenī. Ne par Saeimas, ne komisiju sēžu apmeklējumu deputāti papildu atalgojumu nesaņem, Re:Baltica noskaidroja Saeimas Preses dienestā. 

Savukārt Saeimas prezidija locekļi, komisiju, apakškomisiju un frakciju amatpersonas par to papildus saņem mēnešalgas daļu.

Saeimas priekšsēdētājam tie ir 1602 eiro, Saeimas priekšsēdētāja biedram un Saeimas sekretāram – 1370 eiro. Saeimas sekretāra biedram, komisijas priekšsēdētājam un Saeimas frakcijas priekšsēdētājam – 1287 eiro. 324 eiro piemaksu ik mēnesi saņem Saeimas komisijas priekšsēdētāja biedrs, komisijas sekretārs un Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs. Saeimas apakškomisijas priekšsēdētājam mēnešalgas daļa par amata pildīšanu ir 250 eiro, apakškomisijas sekretāram – 157 eiro. Deputātu atalgojumu nosaka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums. Neskaitot algas, Saeimas deputāti var pieteikties arī uz dzīvokļa īres un transporta kompensācijām.


Ar pilnu datu kopu par 13. Saeimas deputātu algām varat iepazīties šeit.

Nākamās Saeimas vēlēšanas notiks 2022.gada 1.oktobrī.


Visu atbildību par Eiropas Mediju un informācijas fonda (EMIF) atbalstīto saturu uzņemas materiālu autori. Tam nav jāatspoguļo vai tas nav jāuztver kā EMIF vai fonda partneru – Calouste Gulbenkian fonda un Eiropas Universitātes institūta  – viedoklis.

The sole responsibility for any content supported by the European Media and Information Fund lies with the author(s) and it may not necessarily reflect the positions of the EMIF and the Fund Partners, the Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.


Izpēte, dati, teksti: Evita Puriņa, Aija Krūtaine, Ronalds Siliņš, Jūlija Bite, Annija Petrova, Sanita Jemberga
Redaktore: Sanita Jemberga
Grafiskie risinājumi: Lote Šteina
Tehniskais atbalsts: Madara Eihe
Instagrams: Katrīna Lipšāne
Īpašs paldies Mārtiņam Balodim par palīdzību datu apstrādē


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai veiktu ziedojumu, aplikācijas ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu logo un sekojiet tālākām norādēm