Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Kopš pagājušās nedeļas sociālajos medijos Facebook un Telegram izplatās meli, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Konservatīvie) it kā esot nosodījis ukraiņu bēgļus par nevēlēšanos runāt Latvijas valsts valodā. Bordāns it kā arī esot teicis, ka bēgļi tiks tiesāti par runāšanu krievu valodā. Turklāt kāda ieraksta autore vedina domāt, ka tieslietu ministrs esot nosaucis angļu par otro oficiālo valodu Latvijā. Nevienam no šiem apgalvojumiem nav pamatojuma.

Kāda Facebook lietotāja nopublicējusi attēlu ar Bordānu un raksta:

“J. Bordāns nosoda ukraiņu bēgļu nevēlēšanos runāt vienā no valsts valodām – angļu vai latviešu.”

Pašā attēlā apgalvots, ka Bordāns it kā draud ukraiņu bēgļiem, ka viņi tiks tiesāti kā valsts nodevēji, ja Latvijā runās krieviski. Ar attēlu dalījies arī kāds Telegram kanāls, kas regulāri izplata melu ziņas un sazvērestības teorijas. Neviens no attēla publicētājiem nenorāda konkrētu raidījumu vai pasākumu, kurā Bordāns publiski būtu paudis šādu nostāju. 

Šādi Bordāna izteikumi vai pozīcija nav atrodami ne apmeklētākajos Latvijas ziņu portālos (LSM, TVNET, Delfi, LA.lv un Jauns.lv), ne ziņu aģentūras LETA arhīvā. Par tādiem nav ziņots arī Tieslietu ministrijas preses relīzēs. Latvijas valsts valoda ir latviešu valoda. Nav pierādījumu tam, ka Bordāns angļu valodu nosaucis par otru valsts valodu Latvijā.

Re:Check ar Facebook messenger starpniecību jautāja ieraksta autorei, kur viņa smēlusies informāciju par Bordāna izteikumiem, bet atbildi pēc būtības nesaņēma.

Iespējams, ka nepatiesais apgalvojums izplatīts saistībā ar Bordāna neseno paziņojumu, ka viņa vadītā Tieslietu ministrija strādā pie divvalodības ierobežošanas likumprojekta. Likums varētu paredzēt, ka darba vietās un pakalpojumu sniegšanā atļautas tikai Eiropas Savienības oficiālās valodas. Praktiski tas nozīmē, ka, piemēram, pārdodot preces vai sniedzot pakalpojumus, varētu būt aizliegts izmantot krievu valodu. Likums arī ierobežotu krievu valodas nepieciešamību darba vietās.

Secinājums: Bordāna draudi ukraiņu bēgļiem, kas neizmanto Latvijas valsts valodu, ir izdomāti. Bordāns nav draudējis tiesāt ukraiņus, kas Latvijā runās krieviski. Ne vienam, ne otram apgalvojumam nav pierādījumu.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.