Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook kļuvis populārs kāds zemas izšķirtspējas video, kurā it kā redzams dejojam veselības ministrs Daniels Pavļuts. Tā nav taisnība – video redzamais cilvēks nav Pavļuts. Video publicējis anonīms Facebook profils, kas it kā atmasko Latvijas politiķus, tomēr profils pats bieži izplata maldinošu informāciju.  

Lai gan video nav iespējams saskatīt dejotāja seju, ieraksta autors un daļa Facebook lapas komentētāju ir pārliecināti, ka dejotājs ir veselības ministrs:

“Pavļuts: VAI VISI IR MĀJĀS?”

“Pavljuks dejo”

Oriģinālais video, kas ir augstākā izšķirtspējā un paris sekundes garāks, ļauj skaidri saskatīt dejotāja seju. Šis vīrietis nav Pavļuts. Oriģinālais video filmēts Nīderlandes festivālā Defqon.1. To pagājušajā nedēļā augšupielādēja TikTok konts SlendyShow, un dejotāju atzinīgi novērtējuši vairāk nekā 280 tūkstoši lietotāju.

Avots: ekranšāviņs no TikTok

Video redzamais vīrietis dejo populārā rave deju stilā hakken, kam raksturīgas video redzamās ātrās un neordinārās kustības.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.