Pirms četriem gadiem, atspoguļojot priekšvēlēšanu kampaņu, par vadmotīvu izvēlējāmies sakāmvārdu “Neesi aita, vilks apēdīs!” Doma skaidra – netici ārišķībām vai solījumiem bez seguma, bet lasi, vērtē, salīdzini vārdus ar darbiem un visu kopā – ar savām vērtībām, lai vēlēšanu dienas izvēlē ātri nenāktos vilties.

Arī pirms šīm vēlēšanām sakāmvārds ir tikpat aktuāls. Kādi paslinki un apvēlušies vilki priekšvēlēšanu debatēs taisīsies par tīģeriem, citi lien no vēstures mēslaines un izliekas par Latvijas politikā iepriekš nepabijušiem jēriņiem, citi aizkātojuši uz jauniem bariem. Vecajiem jāvērtē pagātnes darbi, jaunajiem – jauda izpildīt solīto. 

Tā kā Re:Baltica jau trīs gadus ir faktu pārbaudes laboratorija Re:Check, vispirms koncentrēsimies uz to, cik daudz no iepriekšējā reizē solītā partijas ir izpildījušas. Kad pavasarī aptaujājām savu kopienu par to, ko viņiem būtu vissvarīgāk pirms vēlēšanām noskaidrot, šī bija visbiežākā atbilde.

Tāpēc no šodienas visu nedēļu publicēsim analīzi par to, ko ir vērts zināt un atcerēties par šī parlamenta partijām. 

Vispirms vērtēsim, kā koalīcijas partijas pildījušas pirms četriem gadiem dotos solījumus. Izvēlējāmies četras jomas, kam bija veltīta lielākā uzmanība iepriekšējo Saeimas vēlēšanu kampaņā un kas ir aktuālas arī pašlaik: izglītība; veselības aprūpe un sociālais atbalsts; nodokļi un finanses, kā arī vide un enerģētika (ja jautāsiet, kāpēc ne par tiesiskumu, kas ir tikpat svarīgs – ilgi domājām un mēģinājām, bet solījumi bija vai nu pārāk nekonkrēti/neizmērāmi, vai savstarpēji nesalīdzināmi). 

Pārbaudījām tos, kas pie varas bija visus četrus gadus un kam reāli bija iespējas solījumus īstenot: Attīstībai/Par! (A/Par!), Jauno konservatīvo partiju (JKP), Jauno Vienotību (JV) un Nacionālo apvienību (NA). Solījumu atlasei izmantojām partiju 4000 zīmju programmas CVK vietnē, paplašinātās programmas partiju mājaslapās, kā arī politiķu publiski solīto medijos. Katrā jomā pārbaudījām trīs vai četrus katras partijas solījumus. Atlasījām tos, ko uzskatījām par svarīgākajiem, kas bija augstāk partiju programmās un ir gana konkrēti, lai būtu pārbaudāmi.

Opozīcijai savus solījumus izpildīt nav iespēju, jo Latvijas politiskā tradīcija ir tos lielākoties ignorēt. Bet tā kā “Saskaņa” un ZZS ir lielas un ilgi dzīvojušas partijas, atgādināsim, ko par to darbību pēdējos četros gados ir vērts zināt. Tāpat atgādināsim, ko pirms vēlēšanām solīja – un pēc tam darīja – KPV LV. Retais atceras, ka tā bija otrā lielākā Saeimas frakcija, kura sadalījās dažus mēnešus pēc vēlēšanām un daļa deputātu bez problēmām iekļāvās koalīcijā, kuras sagraušanas vārdā vispār tika ievēlēti. Tagad daļa atkal startē zem citiem karogiem (JV, NA, arī LPV un citās sīkpartijās). Tāpēc tas kalpos par atgādni, kas notika (, ja nu kāds vēlas par līdzīgiem veidojumiem balsot atkal).

Tāpat atgādināsim arī par katras partijas ministru svarīgākajiem darbiem.

Pievērsīsimies arī tiem, kuriem Saeimas darbā izdevies nopelnīt visvairāk – un kā viņi saviem vēlētājiem atbild par to, ko viņu labā paveikuši, kā arī klusētājiem, kuri naudu saņem, bet tribīnē nekāpj. 

Kad to būsim paveikuši, Re:Check ķersies pie lielajām priekšvēlēšanu debatēm, vērtējot tajās izskanējušo argumentu atbilstību realitātei.

Vairāk nekā agrāk uzsvaru liksim uz vēlētāju sasniegšanu internetā un sociālajos tīklos. Aptaujā pēc iepriekšējām vēlēšanām 43 procenti cilvēku teica, ka lēmumu pieņēmuši pēc draugu un tuvinieku ieteikuma, bet nepilniem 20 procentiem svarīgs faktors bija informācija sociālajos tīklos.

Tā ir gandrīz piektā daļa vēlētāju. Ikdienā pētot un atspēkojot dezinformāciju, mēs redzam, cik sociālajos tīklos tās ir daudz, tāpēc mums šķiet svarīgi piedāvāt kvalitatīvu politikas analīzi tieši tur. Jo, ja kāds no “es par politiku neinteresējos, viss tik negatīvs” vai “nejauciet sportu/kultūru/jebko ar politiku” teicējiem ies uz vēlēšanām – un mēs gribam, lai cilvēki to dara – viņiem vajadzīga kvalitatīva, neitrāla informācija, nevis apmaksāti materiāli vai vienkārši klaji meli. Darīsim, ko varēsim, lai tā būtu. 

Pēdējais – mums par šo nemaksā neviena partija vai vēlēšanu iznākumā ieinteresētas personas. Pieteicām savas idejas atklātā starptautiskā konkursā, ko vēlēšanu dezinformācijas mazināšanai un faktu pārbaudei izsludināja Eiropas mediju un informācijas fonds, un bijām starp pirmajiem uzvarētājiem. Fonds redakcionālajā darbā neiejaucas – viss, ko jūs lasīsiet un redzēsiet, ir mūsu izvēlēts, pārbaudīts un atzīts par svarīgu esam, turoties pie žurnālistu ētikas un taisnīgas attieksmes principiem. 

Lasiet un dalieties, ja arī jums tas ir svarīgs. Rakstiet, ja kas šķiet aizmirsts vai mums nezināms. Paldies.

Neesi aita, vilki apēdīs (latviešu tautas sakāmvārds)


Visu atbildību par Eiropas Mediju un informācijas fonda (EMIF) atbalstīto saturu uzņemas materiālu autori. Tam nav jāatspoguļo vai tas nav jāuztver kā EMIF vai fonda partneru – Calouste Gulbenkian fonda un Eiropas Universitātes institūta – viedoklis.

The sole responsibility for any content supported by the European Media and Information Fund lies with the author(s) and it may not necessarily reflect the positions of the EMIF and the Fund Partners, the Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai veiktu ziedojumu, aplikācijas ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu logo un sekojiet tālākām norādēm