Ukrainas “denacifikācija” un valstī it kā valdošais nacisms ir viens no naratīviem, ko Krievija izmanto, lai attaisnotu savu iebrukumu Ukrainā. Atbalsts nacismam tiek piedēvēts arī politiķiem no valstīm, kas nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Viens no dezinformatoru mērķiem ir Polijas prezidents Andžejs Duda. Krievijas un Baltkrievijas televīzijas kanāli izplata melus, ka Dudas vectēvs it kā esot bijis nacistu sabiedrotais un mācījis savam mazdēlam nacistu idejas. Jūnija sākumā šāds apgalvojums sociālajos medijos tiek pausts arī latviešu vidū. Apgalvojums tiek pamatots ar to, ka Polijas prezidentam Andžejam Dudam ir tāds pats uzvārds kā Mihaijo Dudam – ukraiņu nacionālistam, kas cīnījās nacistiskās Vācijas armijas Rolanda bataljonā:

“Kāpēc neesmu pārsteigts? Runā, ka pašreizējais Polijas prezidents ir Mihaijo Ivanoviča Dudas mazdēls, kurš “paspēlējies” Voļinas slaktiņā.”

To, ka ukraiņu nacionālists Duda ir Polijas prezidenta vectēvs, apgalvo arī pazīstamais krievu kinorežisors Ņikita Mihalkovs, kurš ir redzams Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstītājs. Viņš savā videokanālā saka:

Pašlaik lielākais prezidenta Zelenska draugs Andžejs Duda, Polijas prezidents – ziniet, kas viņš ir? Viņš ir Mihaila Ivanoviča Dudas mazdēls. Tas bija nacionālists, labs Stepana Banderas draugs, kurš parādīja sevi Voļinas slaktiņā. Domāju, nav brīnums, kāpēc viņš cenšas savos apskāvienos nosmacēt savu kolēģi Zelenski.“

Taču tā nav taisnība.

To, ka Mihaijo nav viņa vectēvs, Polijas prezidents savā Twitter kontā norādījis jau 2015. gadā. Neilgi pirms prezidenta vēlēšanām 2015. gadā ziņu portāls Polityka publicēja rakstu par Andžeju Dudu un viņa ģimeni. Tajā rakstīts, ka viņa vectēvs no tēva puses bija kažokādu tirgotājs Aloizijs Duda, bet no mātes – Nikodems Milevskis, kurš strādājis statistikas birojā.

Turklāt poļu faktu pārbaudes organizācija Demagog skaidro, ka Mihaijo izdarīja pašnāvību 22 gadus pirms Andžeja Dudas dzimšanas, tādēļ pat teorētiski nebūtu spējis prezidentam ieaudzināt kādas idejas. Jāpiebilst, ka Polijas prezidents nav vienīgais, kam nepatiesi piespēlēti nacistu vecvecāki. Šādi meli izplatīti arī par Vācijas kancleru Olafu Šolcu un vairākiem citiem vācu un poļu politiķiem.

Secinājums: Neviens no Polijas prezidenta Andžeja Dudas vectēviem nav bijis nacistu sabiedrotais.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.