Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajos medijos populārs kļuvis apgalvojums, ka Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pasākumā pie Brīvības pieminekļa bijis bruņu vestē. Tā nav taisnība, Re:Check norāda Kariņa preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Teiktais balstās uz fotogrāfijām no ceremonijas pie Brīvības pieminekļa šā gada 4.maijā Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā. Bildēs it kā esot redzams, ka premjeram zem virsjakas ir kaut kas, kas pēc formas atgādina bruņu vesti. Fotogrāfijas acīmredzot ņemtas no Valsts kancelejas foto konta (šeit). Ierakstā teikts:

“Ja 1991.gadā barikāžu laikā kāds man teiktu, ka pēc 30 gadiem neatkarīgās Latvijas ministru prezidents pie Brīvības pieminekļa baidoties no tautas staigās bruņuvestē, es viņam silti ieteiktu atmest dzeršanu….”

“Minētais apgalvojums neatbilst patiesībai, Ministru prezidents nenēsā bruņu vesti,” rakstiski atbildēja Sabajevs.

Facebook šis apgalvojums pausts vairākos ierakstos, ar kuriem kopumā dalījušies jau gandrīz trīs tūkstoši lietotāju. Nepatieso apgalvojumu publicējuši cilvēki, kas demokrātiski ievēlēto Latvijas valsts varu dēvē par režīmu, iepriekš arī aktīvi nolieguši Covid-19 bīstamību un vakcināciju.

Internetā atrodami arī video no 4.maija ziedu nolikšanas ceremonijas. Video (no 3:50 sekundes) redzams, kā Kariņš kopā ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, Saeimas priekssēdētāju Ināru Mūrnieci un bijusī Augstākās padomes deputāte, 4. maija deklarācijas kluba prezidente Velta Čebotarenoka svinīgā ceremonijā liek ziedus pie pieminekļa. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.