Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Pēdējās nedēļas laikā Krievijas un Ukrainas ziņu portālos, kā arī sociālajos medijos Facebook  un VKontakte tiek izplatīts kāds fiktīvs Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona citāts par kodolieroču izmantošanu. Ar citātu dalījies arī Krievijas kosmosa aģentūras Roskosmos direktors un bijušais Krievijas premjerministra vietnieks Dmitrijs Rogozins. 

Džonsons esot teicis:

“Ja tiks izmantoti masu iznīcināšanas ieroči, Apvienotā Karaliste patur tiesības veikt pretuzbrukumu, nekonsultējoties ar citām NATO valstīm.”

Krievijas un Ukrainas ziņu portāli lēš, ka Džonsons runā tieši par kodolieroču izmantošanu. Džonsons tā esot izteicies, jo Lielbritānijā it kā esot izcēlusies panika pēc tam, kad Krievija izmēģināja starpkontinentālās ballistiskās raķetes Sarmat.

Re:Check sazinājās ar Lielbritānijas premjerministra biroju. Biroja preses pārstāvis telefonsarunā noliedza, ka Džonsons būtu ko tādu teicis. Viņš piebilda, ka “Lielbritānijas valdība ir pilnīgi saliedēta ar NATO, atbalstot Ukrainu pret Krievijas nelegālo iebrukumu.” 

Jāpiemin, ka neviens no fiktīvā citāta izplatājiem nenorāda, kur un kad Džonsons to būtu teicis. Publiskos avotos un preses konferencēs, kas notikušas ap citāta publicēšanas laiku (21. aprīlī), šāds Džonsona apgalvojums nav atrodams.

Secinājums: Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons nav teicis, ka masu iznīcināšanas ieroču izmantošanas gadījumā Lielbritānija veiktu pretuzbrukumu, nekonsultējoties ar NATO.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.