Vairākus simtus Facebook lietotāju pārsteidza fotogrāfija no Ukrainas pilsētas Bučas, kurā redzamas apgāztas automašīnas, bet blakus esošās dzīvojamās mājas logi nav izsisti. Pēc sprādziena nekas tāds neesot iespējams, tāpēc bildē redzamais ir inscenējums, secina lietotāji. Taču mašīnas varēja būt apgāztas dažādu iemeslu dēļ, un, pēc vietējo iedzīvotāju liecībām, tās apgāzuši Krievijas militārie spēki.

“Interesanti, kas tās par bumbām, kas var tā mašīnas izsvaidīt, bet tajā pašā laikā māju logi ir neskarti.”

Ar šādu piebildi Facebook attēlu ievietojusi kāda lietotāja ar viltus profilu. Viņa pirms Krievijas sāktā kara Ukrainā regulāri izplatīja dezinformāciju par Covid-19 un vakcīnām.

Kādā citā ierakstā fotogrāfijai pievienots teksts krievu un angļu valodā:

“Es vēlētos pasūtīt šos kvalitatīvos īpaši izturīgos logus no Ukrainas, kas palika neskarti pēc krievu bombardēšanas, kuras rezultātā apgāzās visas šīs automašīnas. Pievienojiet pasūtījumam arī sienu krāsu, kas saglabājas tīra pēc šāda sprādziena.”

Taču oficiālajos avotos nekad netika minēts, ka fotogrāfijā redzamās automašīnas apgāzušās sprādziena rezultātā. Bildes autors ir aģentūras Associated Press fotogrāfs Rodrigo Abds. Savā Instagram kontā viņš to apraksta: “Ukraiņu karavīrs ar bērnu grupu soļo blakus iznīcinātām automašīnām” (šeit). Fotogrāfija publicēta arī vairākos citos medijos, piemēram, People un ABC News.

Fotogrāfijas no notikuma vietas liecina, ka blakus pagalmā uz laiku tika izvietoti Krievijas militārie spēki – militārās kravas automašīnas un bruņutehnika. To sacīja arī vairāki aculiecinieki aģentūrai Reuters (šeit). 

Augšā: vietējā iedzīvotāja Olekša Taraseviča liecības Reuters; apakšā – Ellinika Hoaxes ekrānšāviņš no Google maps

Apgāzti vai bojāti transportlīdzekļi atrasti arī citviet pilsētā. Iemesli var būt dažādi. Karavīri var tos izmantot ceļa bloķēšanai vai, piemēram, ceļa atbrīvošanai, ja tie traucē militārās tehnikas pārvietošanai.

Fotogrāfs Emanuele Satolli, kurš fotografēja tajā pašā vietā, Grieķijas faktu pārbaudītājiem no Ellinika Hoaxes stāstījis, ka vairāki iedzīvotāji viņam teikuši – automašīnas apgāzuši Krievijas tanki (šeit).

Secinājums: Fotogrāfija, kas izplatās sociālajos medijos, ir īsta. Transportlīdzekļi var tikt apgāzti vai sabojāti ne tikai sprādziena rezultātā. Konkrētā fotogrāfija oficiālajos medijos nekad nav bijusi izmantota kā pierādījums Krievijas veiktajai bombardēšanai.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.