Sociālajos medijos tiek izplatīts attēls, kurā redzama Lielbritānijas karaliene Elizabete II, tērpta Ukrainas karoga krāsās. Taču tas nav īsts foto, bet gan manipulācija, proti, attēls ir samontēts no dažādām fotogrāfijām.

Ieraksta autore bildi komentējusi:

Bez vārdiem.

Izmantojot Google attēlu meklētāju, viegli saprast, ka tā ir fotomontāža. Par pamatu ņemts foto, kurā karaliene ir dzeltenā tērpā, dzeltenā cepurē un ar baltu rokassomiņu.

Sociālajos medijos ievietotais attēls:

Oriģinālās fotogrāfijas:

Izmantojot kādu citu attēlu, karalienei rokās mākslīgi ievietota arī zila rokassomiņa ar peace jeb miera simbolu.

Kā ziņoja ārvalstu mediji, karaliene Elizabete II izrādījusi atbalstu Ukrainai Krievijas iebrukuma laikā, veicot dāsnu ziedojumu (šeit un šeit). Citi karaliskās ģimenes pārstāvji tikušies ar Lielbritānijas ukraiņu kopienas pārstāvjiem.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.