Sociālā medija Facebook lietotāji aktīvi dalās ar fragmentu no 22.februāra preses konferences, kurā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pārsakoties saka, ka Latvijā esot 10 NATO spēka karavīri. Taču premjers vienkārši izlaida vienu vārdu un bija domājis karavīrus no 10 NATO valstīm.

Kariņš preses konferencē runāja par pašreizējo drošības situāciju. Izgrieztajā video fragmentā viņš saka: “Mēs esam droši, un mums ir partneri, kuri uz mums var paļauties un uz kuriem mēs varam paļauties. Un mums Latvijā ir 10 pastāvīgi NATO spēka karavīri”. Facebook ievietotajam video uzlikts uzraksts: “Tauta, guliet mierīgi, mums ir 10 NATO karavīri”. Ar video dalījušies jau vairāk nekā 3,7 tūkstoši, bet ar citu video, kurā premjera teiktajam līdzās iemontēti Krievijas prezidenta Vladimira Putina smiekli – 7,5 tūkstoši cilvēku.

Taču Kariņš bija domājis 10 valstu karavīrus un vienkārši pārteicās, Re:Check apstiprināja viņa preses sekretārs Sandris Sabajevs. “Vienkārši premjers izlaida vienu vārdu,” viņš paskaidroja.

Arī nākamajā rītā LTV raidījumā Rīta panorāma (šeit) Kariņš sacīja, ka Baltijas valstu pozīcijas ar ārvalstu armijas papildspēkiem kļūst arvien drošākas un norādīja uz 10 NATO valstu karavīriem. Viņš minēja, ka Amerika, Kanāda, Lielbritānija, Vācija un citas valstis saka, ka Baltijas teritorija ir arī viņu teritorija. Kariņš teica: “Atcerēsimies, ka mūsu pašu bruņotie spēki un zemessargi ir ļoti spējīgi, profesionāli, labi ekipēti, ar labu bruņojumu, kas aizvien uzlabojas. Tad mums vēl papildus no 10 NATO valstīm karavīri ikdienā ir līdzās.”

Kopš 2017.gada Nacionālo bruņoto spēku (NBS) bāzē Ādažos uzturas Kanādas vadītā paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa. Tajā ir aptuveni 1500 karavīru un kaujas aprīkojums no desmit NATO valstīm, pērn ziņoja Ārlietu ministrija (šeit). Aizsardzības ministrija šogad 14.februārī informēja (šeit) par tuvākajā laikā plānotajām militārajām mācībām kopā ar NBS. Skaidrots, ka mācībās kopumā piedalīsies aptuveni 2800 karavīru un zemessargu no Latvijas un ASV un vēl no desmit valstīm: Kanādas, Albānijas, Čehijas, Itālijas, Īslandes, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas.  

Dažas dienas vēlāk Facebook tika izplatīts video ar fragmentu no Kariņa teiktā citā preses konferencē. Tajā premjers skaidri un precīzi saka: “Latvijā visu laiku bija desmit, tagad jau 11 valstu karavīri,” tātad – karavīri no 11 valstīm. Neraaugoties uz to, uz video uzlikts uzraksts “Tagad 11 karavīri!” un ar to diennakts laikā dalījušies 1,3 tūkstoši cilvēku.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.