Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Viens no dezinformācijas izplatītājiem publicējis rakstu par HIV, kas dažu dienu laikā tika apskatīts jau teju divus tūkstošus reižu. Tajā runāts par tikko publicētu pētījumu, kurā atklāts īpaši virulents jeb veselību straujāk graujošs HIV celms Nīderlandē, norādot uz tā saikni ar Covid-19 vakcināciju. Apgalvojumam nav nekāda pamata – HIV paveids atklāts sen pirms pandēmijas, un eksperti apgalvo, ka Covid-19 vakcīnām ar HIV nav nekādas saistības.

Raksta autors atsaucota uz New York Post ziņu (šeit), kurā stāstīts, ka Nīderlandē atklāts ļoti virulents un straujāk progresējošs HIV variants, un pauž:

“Kas tad ir noticis – ja saprot to, kas ir HIV un tā mistisko izcelsmi, kur joprojām ir ne mazāk neskaidrību, kā ar šo brīnumvīrusu, skaidrs ir tas, ka te ir ļoti dīvaina sakritība starp būsterošanos un imūnsistēmas sabrukumu.”

Kādā citā Facebook ierakstā apgalvots:

“Jau sen tiek runāts par to, ka potēs ir šis vīruss. Nemaz nerunājot par pārējo drazu. Sen jau esmu par to brīdinājis. Nu tagad arī pat slavenie Delfi par to sāk runāt, jeb kā naivām aitām patīk teikt “oficiālā informācija”.”

Arī Delfi rakstīja par jaunā HIV celma atklāšanu, taču ne pētījumā, ne Delfi vai citu uzticamu mediju rakstos tas netiek saistīts ar vakcīnām, jo tam nav nekāda pamata. 

Facebook ieraksti  balstās uz šogad publicētu pētījumu (lasāms šeit), kurā Oksfordas Universitātes datu institūta pētnieki identificēja “VB variantu” jeb “ļoti virulentu B apakštipa HIV-1 variantu”. Taču tajā norādīts, ka pētīt sāka sen pirms pandēmijas – jau sākot ar 2002.gadu. Novērojumi ir balstīti uz 109 indivīdiem, kas ir inficēti ar šo variantu: 107 Nīderlandē un divi Šveicē un Beļģijā. Pētījumā teikts, ka ģenētiskās sekvences analīze liecina – variants radās deviņdesmitajos gados. Šis HIV variants ātrāk nonāk līdz AIDS stadijai, taču pētnieki norādījuši, ka, savlaicīgi sākot ārstēšanu, rezultāti ir tikpat labi.

Kalifornijas Universitātes Sandjego Medicīnas katedras asociētais profesors Džoels Vertheims AP News sacījis, ka šis variants pastāv jau gadiem ilgi un ir bijis virulents visu laiku. Vienīgais, kas to saista ar Covid-19 pandēmiju, ir pētījuma publicēšanas laiks. Proti, tas publicēts tagad, lai gan pētījumi notikuši pirms daudziem gadiem. Vertheims par pilnīgi aplamiem un smieklīgiem nosaucis apgalvojumus, ka Covid-19 vakcīnas izraisot HIV.

Tāpat dezinformācijas raksta autors savas idejas pastiprināšanai piesauc kādu The New York Times rakstu par to, ka Austrālijā tikuši pārtraukti kādas vakcīnas izmēģinājumi. Tā esot uzrādījusi pozitīvus HIV testus. Taču toreiz pētnieki skaidroja – lai gan tika konstatēts, ka vakcīnas radītās antivielas rada dažus viltus pozitīvus HIV testa rezultātus, pēcpārbaudes liecināja, ka HIV vīrusa nav.

Raksta autors arī min, ka sākusies “kārtējās testēšanas histērija” un “princis Harijs sauc pēc masveida testiem un britu salās šonedēļ jau ir tā saucamā testēšanās nedēļa tieši uz HIV”. Taču Apvienotajā Karalistē HIV testēšanas nedēļas notiek regulāri, un princis Harijs bieži iesaistās HIV testēšanas kampaņās – turpinot savas mātes princeses Diānas darbu.

AIDS jeb iegūtā imūndeficīta sindroms ir HIV infekcijas jaunākā stadija. Meedan’s Health Desk eksperti saka, ka nav pierādījumu, kas saistītu Covid-19 vakcīnas ar tādām slimībām kā vēzis vai HIV. Jāpiebilst, ka Covid-19 vakcīnas ir drošas un efektīvas cilvēkiem ar HIV.

Arī aģentūra Reuters (šeit), atsaucoties uz pētījuma līdzautoru, rakstīja, ka nav absolūti nekāda pamata apgalvojumam par saistību starp Covid-19 vai Covid-19 vakcināciju un infekcijas smagumu tiem, kas inficēti ar HIV VB variantu.

Re:Check iepriekš jau ir atspēkojis līdzīgus apgalvojumus, ka Covid-19 vakcīnas ir saistītas ar HIV (šeit). 

Secinājums: Veselību straujāk graujošs HIV celms atklāts sen pirms pandēmijas sākuma, un tam nav nekāda sakara ar Covid-19 vai vakcināciju.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.