Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Arī Latvijas Facebook vidē populārs kļuvis apgalvojums, ka kompānijas Pfizer izpilddirektors Alberts Burla esot arestēts par kukuļdošanu un datu viltošanu par Covid-19 vakcīnām. Tam nav nekādu pierādījumu. Tajā pašā dienā, kad internetā parādījās šī viltus ziņa, Burla vairākkārt uzstājās televīzijā saistībā ar jaunajām zālēm pret Covid-19, kuras izstrādājis Pfizer.

Ierakstā, ar kuru dalījušies teju trīs tūkstoši Facebook lietotāju, kāda sieviete video stāsta, ka piektdienas vakarā esot arestēts Alberts Burla. Viņa pauž, ka tas esot publicēts tikai “krievu ziņās” – vietnē Livejournal.com. Taču tas nav ziņu portāls, bet gan blogs, kurā jebkurš cilvēks var rakstīt, ko vēlas. Sieviete video saka:

“Tas ir krievu ziņās, un te ir viena tāda Diāna Mihailova livejournal.com, kura raksta par šo arestu, un, protams, ka viņš ir arestēts par to, ka viņš ir maldinājis klientus par Pfizer vakcīnām, ka viņas ir efektīvas. Viņš ir maksājis lielus kukuļus valdībai un medijiem, lai viņi klusētu, kā arī, ja es te palasu, pētniecības grupa, kas piedalījās vakcīnu izmēģinājumos, viltoja datus, un lēnām izsekoja dažādas blakusparādības vakcīnai.”

Viltus ziņa, ka Burla esot arestēts par krāpšanu, parādījās kādā Kanādas vietnē ar nosaukumu The Conservative Beaver 5.novembrī. Tā vēstīja, ka ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) arestējis Pfizer izpilddirektoru Albertu Burlu; ka viņš tiekot apsūdzēts klientu maldināšanā par Covid-19 vakcīnas efektivitāti; un ka uzņēmums Pfizer tiekot apsūdzēts datu viltošanā un kukuļdošanā, melošanā par vakcīnu efektivitāti un maldināšanā par to blakusparādībām. Vietnē arī teikts, ka Pfizer it kā maksājis valdībām un galvenajiem plašsaziņas līdzekļiem, lai tie klusētu. Jāpiebilst, ka vietnē netika norādīts, kurš ir šīs viltus ziņas autors.

Ārzemēs šī viltus ziņa ātri guvusi lielu popularitāti. Taču nevienam no ziņā paustajiem apgalvojumiem nav pierādījumu. Faktu pārbaudītāji no Snopes ziņoja, ka vietnē The Conservative Beaver publicē ziņu komentāru un sazvērniecisku viltojumu sajaukumu. Piemēram, iepriekš tajā tika publicēts fiktīvs stāsts, ka aktieris Alekss Boldvins esot arestēts bērnu pornogrāfijas lietā. Arī tā nebija taisnība.

Turklāt 5.novembrī, kad internetā parādījās šī viltus ziņa par Burlas arestu, viņš vairākkārt uzstājās televīzijā, stāstot par jaunu medikamentu, kuru izstrādājis Pfizer, lai cīnītos pret Covid-19.

Pēc dažām dienām šī viltus ziņa nonākusi arī līdz Latvijai. Taču Latvijā populārā video autore, kā pati stāsta savā video, informāciju ņēmusi vietnē Livejournal.com – krievu portālā, kurā jebkurš var izveidot kontu un rakstīt, ko vēlas. Livejournal.com nav ziņu portāls. Par to, ka ziņa par Burlas arestu ir nepatiesa, jau rakstījuši faktu pārbaudītāji no citām valstīm, piemēram, Forbes, Snopes un citi.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.