Sociālajā tīklā Facebook ievietots video, kurā kāds kungs pauž pārliecību, ka pret Covid-19 vakcinētie daudz slimo ar Covid-19 un nonāk slimnīcās, taču tas tiekot slēpts. Tā nav taisnība – statistiku neviens neslēpj un tā liecina, ka vakcinētie tiešām tiek hospitalizēti, taču daudz retāk nekā nevakcinētie.

Divos publicētos video kungs spriež, atsaucoties uz Latvijas Televīzijas raidījumu Aizliegtais paņēmiens, kurā redzētā intervija ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāju Larisu Savrasovu par hospitalizēto vakcinēto cilvēku īpatsvaru radījusi aizdomas, ka statistika tiek slēpta:

“SLIMNĪCĀS IR TIK DAUDZ POTĒTO, KA MUMS TO NEDRĪKST STĀSTĪT!” 

“POTĒTIE SLIMO AR KOVĪDU VIENĀ LAIDĀ, AR TIEM IR PILNAS SLIMNĪCAS, BET VARAS STATISTIKA NO MUMS TO SLĒPJ.”

Ko rāda statistika? 

SPKC katru nedēļu apkopo datus, ko saņem no Nacionālā veselības dienesta (NVD), kas savukārt tos ievāc no slimnīcām. Vakcinēto un nevakcinēto pacientu statistika pieejama arī SPKC mājaslapā.

Pašlaik jaunākie pieejamie dati ir par septembra priekšpēdējo nedēļu. Tajos redzams, ka starp Covid-19 hospitalizētajiem pacientiem ar vidēji smagu slimības gaitu bija 25 vakcinēti un 131 nevakcinēts (jeb 16% un 84%) cilvēks, savukārt ar smagu slimības gaitu bija deviņi vakcinēti un 66 nevakcinēti (jeb 12% un 88%) cilvēki. Pie nevakcinētajiem tiek skaitīti arī tie, kas vakcinācijas kursu sākuši, bet tas vēl nav pabeigts.

Nedēļu iepriekš (no 13. līdz 19. septembrim) starp stacionētajiem Covid-19 pacientiem ar vidēji smagu slimības gaitu bija 25 vakcinēti un 189 nevakcinēti (11,7% un 88,3), bet ar smagu slimības gaitu – divi vakcinēti un 13 nevakcinēti (13,3% un 86,7) cilvēki. 

Pēc SPKC datiem augustā starp saslimušajiem 596 bijuši vakcinēti, bet 3178 – nevakcinēti. Attiecīgi starp saslimušajiem stacionēti 26 vakcinētie un 151 nevakcinēts. Savukārt starp mirušajiem divi cilvēki bijuši vakcinēti, bet 29 – nevakcinēti. 

Tātad nav patiess apgalvojums, ka “slimnīcas ir pilnas” ar vakcinētiem Covid-19 pacientiem un ka informāciju par to slēpj.

Jau pieminētajā raidījumā Aizliegtais paņēmiens skaidro, ka ir gadījumi, kad vakcinētie cilvēki slimnīcās nonākuši ar kādu citu kaiti vai diagnozi un Covid-19 šiem cilvēkiem ir papilddiagnoze. Lielāks risks nonākt slimnīcā pat vakcinēto vidū ir senioriem virs 65 gadu vecuma – epidemiologi atzinuši, ka vecāka gadagājuma cilvēki un cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu var būt neaizsargātāki, jo viņu organisms, iespējams, nav radījis pietiekami spēcīgu imūnreakciju pēc vakcīnas.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.