Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook apgalvots, ka Itālijā esot atceltas “zaļās pases” jeb digitālie Covid-19 sertifikāti un obligātā vakcinācija. Tā nav taisnība – Itālijā visiem veselības aprūpes jomā strādājošajiem jau kopš marta jābūt vakcinētiem, savukārt “zaļās pases” kopš 15.oktobra kļuvušas obligātas visiem nodarbinātajiem. Ar ierakstiem kopumā dalījušies vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku.

Piemēram, kādā ierakstā, ar kuru dalījušies teju četri tūkstoši cilvēku, teikts:

“Itālijā ATCĒLA ausvaisus un obligāto šļirci, jo cilvēki vienoti cīnījās visu nedēļu !!!”

Tā nav taisnība. No 15.oktobra visiem nodarbinātajiem Itālijā ir jābūt derīgam Covid-19 sertifikātam jeb “zaļajai pasei”. Tas nozīmē, ka visiem strādājošaiem tur ir jābūt vakcinētiem, pārslimojušiem vai arī jātestējas ik pēc dažām dienām. Tie, kas atsakās, var tikt atstādināti no darba bez samaksas. Savukārt kopš marta visiem veselības aprūpes darbiniekiem Itālijā ir noteikta obligāta vakcinācija pret Covid-19.

Jaunā kārtība izraisīja protestus visā Itālijas teritorijā. Kā rakstīja Politico, starp tiem, kas protestēja pret digitālajiem sertifikātiem Itālijā, bijuši anarhisti, galēji labējie radikāļi jeb neofašisti un radikāli kreisie aktīvisti. Piemēram, Milānā anarhisti sadūrās ar policiju, bet Romā neofašisti iebruka arodbiedrības ēkā un slimnīcā, ievainojot desmitiem policistu. Saistībā ar šiem protestiem Itālijas parlamenta augšpalāta Senāts lūdza valdību aizliegt neofašistu partijas Forza Nuova darbību.

Ausweis” tulkojumā no vācu valodas nozīmē oficiālu personu apliecinošu dokumentu. Ierakstā, visticamāk, ar šo vārdu apzīmētas “zaļās pases”. Komentāros kāda lietotāja aizrādījusi, ka ziņa ir nepatiesa. Ieraksta autore atbildējusi: “Jā, pareizi. Bet tā nav nepatiesa ziņa, tikai mazliet no nākotnes. Iedvesmojoši.”.

Kādā citā ierakstā apgalvots:

“‼️Itāļi izcīnījuši brīvību! Viņi aizstāvēja savas tiesības.

? No 31. oktobra tiek atceltas obligātās vakcinācijas un zaļās pases.”

Arī tā nav taisnība. Šobrīd noteikts, ka “zaļās pases” visiem strādājošajiem un obligātā vakcinācija veselības aprūpes speciālistiem Itālijā ir spēkā līdz ārkārtas situācijas beigām jeb līdz 31.decembrim, taču šis termiņš nepieciešamības gadījumā var tikt pagarināts. 

Kā ziņoja aģentūra Reuters, Itālijas valdība 14.oktobrī apstiprināja vienu no stingrākajiem infekcijas izplatības ierobežošanas pasākumiem pasaulē, ieviešot obligātus digitālos sertifikātus pilnīgi visiem strādājošajiem. Par noteikumu neievērošanu darbiniekiem paredzēts naudas sods no 600 līdz 1500 eiro, bet darba devējiem – no 400 līdz 1000 eiro.

Līdz 25.oktobrim, Itālijā pilnībā vakcinēts ir 71% iedzīvotāju, un vēl 6% saņēmuši vienu vakcīnas devu. Savukārt to iedzīvotāju vidū, kas ir vecāki par 12 gadiem, pilnībā vakcinēti ir vairāk nekā 80%.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.