Latvijas Facebook vidē populāri kļuvuši ieraksti, kuros apgalvots, ka Polija, Zviedrija un Norvēģija esot iesūdzējušas Pasaules Veselības organizāciju (PVO) tiesā par Eiropas saindēšanu, no lidmašīnām izkaisot ķīmiskas vielas. Tā nav taisnība. Ar ierakstiem kopumā dalījušies vairāk nekā 800 Facebook lietotāju.

Vienā no ierakstiem teikts (saglabāta oriģinālā rakstība):

“Mūs indēja,bet daudzi neticēja,un smējās… Polija,Zviedrija un Norvēģija padevuši PVO tiesā, par Eiropas saindēšanu.Aizturētie piloti ir atzinušies,ka ir smidzinājuši ķīmiskas vielas,kuras izraisa pneimoniju. Lūk arī saucamais “Covids””

PVO Eiropas Preses nodaļa Re:Check rakstiski nosauca to par infodēmijas piemēru. PVO mājaslapā skaidrots, ka infodēmija ir pārāk daudz informācijas, tajā skaitā nepatiesas un maldinošas, slimības uzliesmojuma laikā, kas rada sabiedrības neuzticēšanos veselības iestādēm, izraisa apjukumu, kā arī var pastiprināt vai pagarināt uzliesmojumus. PVO atgādina arī, ka dezinformācija un maldinoša informācija apdraud veselību un dzīvību, grauj uzticību zinātnei, valsts iestādēm, veselības sistēmām un kavē reaģēšanu uz pandēmiju. 

Arī Norvēģijas Ārlietu ministrijas Komunikācijas padomniece Āne Hovardsdatere-Lunde un Zviedrijas ārlietu ministrijas pārstāve Kajsalīsa Pola Re:Check rakstiski norādīja, ka šī informācija nav patiesa. Re:Check ar šo jautājumu vērsās arī pie Polijas Ārlietu ministrijas, bet līdz raksta publicēšanai atbildi nesaņēma. Taču šā gada janvārī visu trīs valstu ārlietu ministriju un prokuratūru pārstāvji faktu pārbaudītājiem no AFP apliecināja, ka apgalvojumi ir nepatiesi.

Facebook ierakstam pievienota arī fotogrāfija ar to pašu tekstu krievu valodā un attēlu, kurā redzama lidmašīna un tas, ko sazvērestības teoriju piekritēji sauc par  “ķīmisko trasi”. Fotogrāfija uzņemta 2006.gadā un ir no aviācijas foto datubāzes JetPhoto, kam ar aprakstīto nav nekāda sakara. 

Tāpat ierakstam pievienotajā attēlā redzams arī kādas lidmašīnas salons, kurā ievietotas tvertnes. Šādas tvertnes izmanto testa lidojumos, lai simulētu pasažieru slodzi, nevis ķīmisko vielu glabāšanai.

Apgalvojumi, ka no lidmašīnām it kā tiekot izkaisītas ķīmiskās vielas, lai saindētu iedzīvotājus, ir jau sen populāra sazvērestības teorija par ķīmiskajām trasēm (angliski – chemtrails)

Latvijas Civilās aviācijas aģentūras pārstāvis Aivis Vincevs iepriekš Re:Check skaidroja, ka šo parādību sauc arī par gaisa kuģa dzinēju atstāto kondensācijas taku, kas ir normāla un aviācijā ierasta parādība. Viņš skaidro, kā veidojas šīs gāzu sliedes, kuras dzinēji atstāj gaisā lidojuma laikā:

“Inversijas gāzu sliedes baltā krāsā veidojas, gaisa kuģim lidojot desmit un vairāk kilometru augstumā (tuvu vai virs tropopauzes), kur ārējā gaisa temperatūra ir kļuvusi konstanti nemainīga un ir mīnus 57°C. Ūdens tvaikiem sasalstot, veidojas inversijas gāzu sliede, kas parasti pēc neilga laika izgaist un līdz zemes virsmai nenonāk. Inversijas gāzu sliežu lielums un forma ir atkarīga no gaisa mitruma un vēja virziena šajā kreisēšanas lidojumu augstumā, tādēļ katrā reizē šīs sliedes izskatās dažādas (plašākas, šaurākas, paliek ilgāku laiku utt.).”

Līdzīgi ieraksti ārzemēs publicēti vairākkārt. Piemēram, tos ir atspēkojuši faktu pārbaudītāji no AFP, Reuters, Poynter, VoxCheck un citi. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.