Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Kopš marta vidus Facebook krievu valodā tiek izplatīti neeksistējoši Pasaules veselības organizācijas (PVO) dati, kas it kā apliecinot, ka citas slimības ir krietni nāvējošākas par Covid-19. Informācija pārpublicēta vairākos profilos, ar atsevišķiem ierakstiem dalījušies desmiti tūkstoši lietotāju, viņu vidū arī cilvēki no Latvijas.

No vēža, malārijas, gripas un citiem cēloņiem pasaulē mēneša laikā mirst krietni vairāk nekā Covid-19 – tāds ir vienotais vēstījums publikācijām, kas ar nelielām izmaiņām Facebook klejo jau vairākus mēnešus. Atsevišķos ierakstos teikts, ka datu avots ir Pasaules veselības organizācija (PVO), citos avota nav.

Ekrānšāviņi no Facebook.

Vislielāko atsaucību izpelnījies 26. martā tapušais lietotāja Antona Čestikova ieraksts. Ar to dalījušies 25 tūkstoši. Vīrieša publicētajā fotoattēlā uzskaitīti dažādi nāves cēloņi un no tiem pasaulē bojāgājušo skaits mēneša laikā (mēnesis nav precizēts), beigās salīdzinājumam pielikts, ka no koronavīrusa visa uzliesmojuma laikā miris krietni mazāk cilvēku. Avots esot PVO.

Visdrīzāk Čestikovs vienkārši pārfotografējis kādu no daudzajiem jau iepriekš publicētajiem ierakstiem. Ekrānšāviņš no Facebook.

Komentāros zem šiem ierakstiem cilvēki taujā pēc saites, kur pārliecināties, vai dati ir korekti, autori klusē, bet citi lietotāji atbild: “Protams, ka nevar iedot saiti, jo tāda neeksistē”. Un viņiem ir taisnība.

Ekrānšāviņš no Facebook.

Pat ja būtu norādīts konkrēts mēnesis, tas informāciju nepadarītu vieglāk pārbaudāmu, jo PVO nepublicē šādus visaptverošus ikmēneša mirstības datus. Organizācija katra gada izskaņā publicē statistiku par pērno gadu. Šobrīd svaigākā informācija ir 2019. gada nogalē publicētie dati par 2018. gadu. Vairākos gadījumos skaitļi ir vismaz par 50% mazāki, nekā FB ierakstos norādītie. Piemēram, HIV/AIDS 2018. gadā bija nāves iemesls vidēji 64 tūkstošiem katru mēnesi, nevis 140 000 kā teikts FB ierakstā. Bet no malārijas katru mēnesi mira 33, nevis 81 tūkstotis.

Vienīgais precīzi pārbaudāmais rādītājs šai ierakstā ir koronavīrusa upuru skaits konkrētajā dienā. 26. marta publikācija vēsta, ka tādu ir 12,500. PVO statistika liecina – 26. martā pasaulē ar diagnozi Covid-19 bija miruši 21,124 cilvēki. Savukārt tagad, divus mēnešu vēlāk, koronavīruss laupījis jau 337,736 dzīvības.

Koronavīrusa upuru skaitu salīdzināt ar, piemēram, autoavārijās, dzemdībās vai pašnāvībās mirušajiem ir nekorekti, jo nāvēm ir dažādi cēloņi.

Secinājums: Vairāku Facebook profilu izplatītie dati par mirstības rādītājiem pasaulē, salīdzinot ar koronavīrusa upuriem, ir nepatiesi. Dati, kas publicēti ar atsauci uz PVO, neeksistē, bet koronavīrusa upuru skaits nav pareizs.

Re:Check jautāja autoram, kāds ir viņa publicēto datu avots, bet atbildi nesaņēma. Pēc šī raksta publicēšanas, autors ierakstu dzēsis.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Projektu Re:Check līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.