Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta

Pirms nepilnām divām nedēļām Re:Check uzmanību piesaistīja raksts, kura autors, kāds sevi par pētniecisko žurnālistu dēvējošais Dāvids Zalāns, kritizēja valdības rīcību Covid-19 testēšanā un aizsarglīdzekļu lietošanā, un apgalvoja, ka viņa jaunuzņēmums COVID Laboratory lielā apjomā piegādā maskas Kiprai, Grieķijai, Ziemeļkiprai un Turcijai, bet Latvijas veselības ministrija viņu ignorējusi.

“Ko esam izdarījuši? Pašlaik mēs, cilvēki ar nekādu pieredzi preču eksportā un importā, piegādājam ķirurģiskās un respiratoru tipa sejas maskas lielā apjomā Grieķijas Veselības ministrijai, kā arī Kiprai, Ziemeļkiprai un Turcijai (..) Esam arī piegādājuši speciālos aizsargtērpus vairākām Latvijas slimnīcām,”

bija teikts rakstā. Veselības ministrija (VM) viņus esot ignorējusi, tā vietā izvēloties piegādi no nodokļu parādnieka.

Tā kā par šādu veiksmes stāstu Latvijā līdz šim ziņas nebija izskanējušas, bet pati firma saskaņā ar Uzņēmumu reģistra datiem bija reģistrēta šā gada 16.martā ar divu eiro pamatkapitālu, Re:Check nolēma pārbaudīt Zalāna apgalvojumus (8.aprīlī uzņēmums nomainījis nosaukumu uz International Laboratory un palielinājis pamatkapitālu līdz 2900 eiro).

Pārbaudei Re:Baltica atlasīja divas no valstīm, kur mums pētniecības tīklos ir sadarbības partneri (Ziemeļkipru par neatkarīgu valsti atzīst tikai Turcija, un tur uz nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja). Grieķijas Veselības ministrijas publiskajos iepirkumos šāda firma atrodama nav. “Es šādu vārdu nekad neesmu redzējis,” teica arī Kipras Veselības ministrijas galvenais iepirkumu speciālists Kristos Nikolau (Christos Nicolaou).

Kad Re:Check par to jautāja Zalānam sarakstē, kas kļuva progresējoši nepieklājīga no viņa puses, jaunuzņēmējs sāka apgalvot, ka piegādājis neesot Covid Laboratory, bet partneri, proti, uzņēmums ir starpnieks. Lūgts nosaukt piegādājošo partneru vārdus, Zalāns sākumā kā pierādījumu piedāvāja atsūtīt Grieķijas Veselības ministrijai adresētu rēķinu, bet to neizdarīja, beigās draudot Re:Baltica iesūdzēt tiesā, ja tā aprakstīs pierādījumu trūkumu viņa teiktajam.

“A – mēs – kompānija no Latvijas sarunājam piegādi no Ķīnas vai arī paši veicam pasūtījumu un to paši apmaksājam. B – kompānija Grieķijā samaksā par piegādi un preci. Vai samaksā no sava īstā konta vai privātā, kā jums liekas? Kādā veidā samaksā, kā jums liekas? Vai samaksā visus nodokļus – es arī to nezinu – neesmu atbildīgs par citiem cilvēkiem, bet neesmu pārliecināts, ka samaksā. Mēs no mūsu puses nomaksājam visus nodokļus. Nomaksājam arī PVN un ievedmuitu, ievedot preci Latvijā. Vai to dara visi citi – neesmu pārliecināts. Vai tagad man riskēt ar savu vārdu un teikt Jums kompānijas nosaukumu tikai tāpēc, lai Jūs apmierinātu savu ziņkārību?,” rakstīja Zalāns.

“Uzrakstīsiet partneriem Grieķijā un izrādīsies, ka kaut kādi nodokļi nav samaksāti, vai vēl labāk – pašai Grieķijas iestādei atdots ne tajā pašā korektākajā veidā un būs milzīgs skandāls Grieķijā. Izrādīsies, ka pa vidu bijis vēl 1 starpnieks, kas no Grieķijas sabiedrības slēpts. Izrādīsies, ka tā ir politiski ļoti nozīmīga persona. Izrādīsies, ka šī politiski labi zināmā persona nodokļos par visu darījumu samaksāja 0. Izrādīsies, ka šai personai ir vairāki tādi darījumi. Ko tad darīsiet? Vai atvainosieties man par to, ka man tajā brīdī man jau būs labākajā gadījumā draudi no Grieķijas un sliktākajā gadījumā – paši zināt, kas mani sagaida. Vai man to vajag? Es neesmu idiots un tā nenotiks.”*

Tātad apgalvojumam, ka firma piegādājusi Grieķijai un Kiprai maskas lielos apjomos, šobrīd vienīgie pierādījumi ir Zalāna paša vārdi. Firmai nav biznesa vēstures un pirmais pārskats, kur par to varētu pārliecināties, būs nākamgad.

Radot iespaidu, ka ir pieredzējis biznesmenis, rakstā Zalāns apgalvo, ka “mūsu uzņēmums strādāja tūrisma jomā līdz 2020.gada februārim. Strādājām 100% uz ārvalstu tirgu un pakāpeniski pazuda jebkāda peļņa. Mēs varējām vienkārši padoties un gaidīt valsts pabalstus. Mēs nepadevāmies. Maniem darbiniekiem bija kontakti Ķīnā, un jau februārī mums piedāvāja iegādāties gan maskas, gan testus koronavīrusam pa tiešo no rūpnīcām.”

Firma, par kuru viņš runā, SG Consulting, uz to brīdi ir reģistrēta divus mēnešus. Kā tās darbības joma norādīta datu apstrāde, bet sarakstē ar Re:Baltica Zalāns skaidro, ka runa esot par informācijas ieguvi, tūrismu un attiecībām ar “high net-worth” cilvēkiem dažādās pasaules valstīs. Tās viņam esot bijušas krietni pirms uzņēmuma dibināšanas.

Pirms uzņēmuma dibināšanas no 2011. līdz 2018.gadam Zalāns strādājis vidēja līmeņa darbu Latvijas ierēdniecībā, rāda ienākumu deklarācijas. Pēc tam viņš blogā kā darbavietu min globālo informācijas analīzes firmu IHS Markit.

Kā pierādījumu sava otrā uzņēmuma, SG Consulting, biznesa spējām viņš min janvārī VID reģistrētu nomas līgumu par 3800 eiro mēnesī, minot, ka “acīmredzami jau decembrī mums bija pārdošanas, ja jau es varu šo atļauties. Acīmredzami – vēl daudz senāk”.

Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra datiem, firma, par kuru viņš runā, ir dibināta 2019.gada decembrī. Ja kaut kas ir pārdots agrāk, nav pārbaudāms, kā.

Kā vēl vienu pierādījumu firmas spējai kaut ko piegādāt Zalāns norādīja darījumus ar vismaz piecām Latvijas ārstniecības iestādēm, pats atzīstot, ka tie ir mazapjoma (“labi ja 0.5% no mūsu darbības apjoma”). Re:Check izlases kārtā pārbaudīja līgumu ar Tukuma slimnīcu, kas tiešām marta beigās rezervei nopirkusi no Covid Laboratory aizsargtērpus par 1040 eiro.

“Kopā šobrīd es esmu piegādājis aptuveni 2 miljonus sejas masku un palīdzējis neskaitāmiem cilvēkiem. Tas ir aptuveni 2 reizes vairāk kā Ilze Viņķele piegādājusi Latvijai līdz šim,” Re:Check raksta Zalāns 6.aprīlī, dodot mājienus, ka Latvijā iepirkumi tiek veikti korumpēti un caur Viņķelei draudzīgām firmām, bet arī tam nesniedzot pārbaudāmus pierādījumus, tā vietā retoriski uzdodot jautājumus par eksprestestu neizmantošanu un Re:Baltica redaktores prāta spējām.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta publicēto tabulu, līdz minētajam datumam ir noslēgti līgumi par vismaz 8 miljonu ķirurģisko masku piegādi. Nacionālā Veselības dienesta vadītājs Edgars Labsvīrs skaidro, ārkārtējās situācijas laikā iepirkumi nenorit ierastajā kārtībā. Izvērtējot piedāvājumus, NVD izvēlas tikai vietējos komersantus un tādus, kam jau ir pieredze tamlīdzīgā piegādē vai jau bijusi sadarbība ar Ķīnu. Zalāna firma savu pieteikumu iesniedza 19.martā – trīs dienas pēc reģistrācijas, rāda viņa atsūtītais e-pasta izgriezums.

Secinājums: šobrīd vienīgais pierādījums Dāvida Zalāna vārdiem par plašām masku piegādēm Kiprai un Grieķijai ir viņa paša apgalvojumi. Firmām nav biznesa vēstures, un īpašniekam – demonstrējamas biznesa pieredzes. Reģionālo slimnīcu veiktie iepirkumi ir ļoti nelieli, izteikumi par Latvijas nopirkto masku apjomu – maldinoši. Līdz ar to apgalvojumos ir kripata patiesības – firma Covid Laboratory (tagad International Laboratory) eksistē un ir veikusi mazapjoma piegādes Latvijas slimnīcām, bet tās eksporta panākumi Kiprā un Grieķijā nav pārbaudāmi.

* Saglabāta oriģinālā rakstība.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.